Csak fáj, vagy valami baj van?
Most, hogy képbe kerültünk az ízületek felépítésével, és kiderült, hogy az anatómiavizsga kemény dió, nézzük meg, mi okozhat fájdalmakat az ízületek környékén. Egyáltalán, mi a normális fájdalom, mi az, aminek egyszerű magyarázata van, és mikor kérjünk segítséget?
Ahogy az ízületek is millió félék, úgy az ízületi fájdalmak is legalább ilyen változatosak lehetnek, különböző típusokba sorolhatók az ok, a súlyosság és az egyéb kapcsolódó tünetek alapján. Mivel azonban sem azt nem akarjuk, hogy estig ezt olvasgasd, sem azt, hogy internetes öndiagnózis alapján már tolószékben lásd magad egy kis térdfeszülés okán, azokra a gyakori esetekre szorítkozunk, amik nagy valószínűséggel téged is érintenek vagy érinthetnek. Fontos megemlíteni, hogy a tünetek kiváltó oka lehet ízületen belüli, ízületen kívüli, és eredhet az ízületet körülvevő lágy részekből, így nem biztos, hogy fájdalmainkat feltétlenül az ízület valamilyen betegsége vagy állapota okozza. Komolyabb fájdalmak vagy tartós panasz esetén ezért irány a szakember!
Merevség
Az ízületi merevség gyakori probléma és rengeteg embert érint, fiatalokat ugyanúgy mint idősebbeket. Felléphet mozgáshiány, gyulladás vagy sérülés miatt, de lehet alkati oka is. Rendkívül gyakori a szülés előtt-utáni időszakban, vagy az ezt követő években is, a várandósság során,vagy a kisgyermekes időszakban kialakult tartáshibák, túlterhelődés következményeképp. Leginkább reggel érezhető, amikor még nem melegedtünk be, a nap előrehaladtával vagy sport előtti bemelegítés után enyhül. Rendszeres mozgással, előtte alapos bemelegítéssel és a mozgás utáni nyújtással viszont valamelyest javulni szokott.
Gyulladás
A gyulladást általában duzzanat és bőrpír kíséri az érintett ízület felett, a fájdalom elég meghatározó, és feltétlenül orvosi konzultációt igényel. Számos oka lehet, mint például a reumatoid artritisz, vagy más autoimmun betegségek, hormonális okok, megerőltetés, de akár fellángolhat egy lappangó gyulladás lelki tényezők miatt is.
Degeneratív ízületi fájdalom
Amikor az ízületeket párnázó porc elhasználódik, az egyre erősödő fájdalmat és merevséget okoz. Sokszor az idős korhoz kötjük, pedig a kisgyerekes anyukák is élen járnak a porckoptatásban. Egy kis húsos súlyzó emelgetése naponta több százszor a lehető legrosszabb szögekben és legváltozatosabb mélységekből, nem igazán porcbarát sport.
Terhességgel összefüggő ízületi fájdalom
No igen. A terhesség már önmagában a súlygyarapodás és a testtartás megváltozása miatt okozhat ízületi fájdalmat, erre jön a jótékony relaxin hormon, aminek köszönhetően a test könnyebben formálódik, a baba el- és kifér. Szerepe hasznos, de járulékosan sajnos komoly ízületi fájdalmat és instabilitást okozhat, különösen a kismedencei régióban. Ez természetes, átmeneti állapot, szülés után fokozatosan megszűnik, de kell hozzá türelem és tudatosság. Ilyen például annak észben tartása, hogy a relaxin hormon jelenléte alatt bizonyos pózokat és nyújtásokat óvatosan végezzünk, nehogy túlnyújtsunk, és ezzel galibát okozzunk. Jó, ha tudjuk azt is, hogy a csípő és a szeméremcsont mellett másutt is jelentkezhetnek mellékhatásaI, így panaszokat okozhat például a térdben és a bokában is.
Mikor fáj, hogyan fáj?
Na de akkor mi legyen a vezérelv a fájdalmak tengerében, mikor szaladjunk orvoshoz, mikor legyünk türelmesek, mikor kíméljük, mikor erőltessük a mozgást? Ökölszabályként elmondhatjuk, hogy pirosodás, láz, duzzanat, elviselhetetlen fájdalom, a mozgás jelentős beszűkülése és egyéb járulékos panasz esetén irány az orvos. Kérdéseitek és visszajelzéseitek alapján azonban szerencsére legtöbbször nem ez a helyzet, hanem olyan típusos fájdalmak jelentkeznek, amik a szülés utáni időszakban vagy átmenetileg jelentkezve normálisnak, könnyen kezelhetőnek mondhatók. Mutatjuk.
- 4 hónapja szültem császármetszéssel...sokat segítenek a tornák, érzem, napról napra egyre jobb, erősebb vagyok. De a térdem az valami borzalom, mikor fel akarok állni, főleg ha a baba is a kezemben van, vagy éjjel, úgy érzem szétesik olyan gyenge. Más izületnél nem érzem ennyire ezt a gyengeséget. Ez is a relaxin hatása még? A tornákkal ez is egyre javulni fog?
- Néhány lábemelős gyakorlatnál eléggé fáj a csípőm, olyan mintha szét akarna esni. Ha nagyon sokat sétálok (5-6 km- pár hete még 1-2 km után is éreztem, most már ilyen rövid táv után nem fáj) utána szintén azt érzem, hogy szét fog esni a csípőm (séta közben nem érzek semmi kellemetlent), ezt követően nehezen megyek fel a lépcsőn is. Terhesség előtt ilyen nem volt, a harmadik trimeszterben jelentkezett ez a tünet.
- Nekem az a gondom, hogy amikor hanyatt fekve talpra húzott lábakkal csípő emelés van akkor nekem fáj a térdem. Amúgy nem jellemző hogy fájna de ez a póz valahogy nem jó neki. Olyan érzés mintha szét akarna esni a térdem. Mit csináljak?
Tényleg, mit csináljak?
Mozogj! Mivel ezeket a sorokat nem a Csak pihenj, anyukám! felületén olvasgatod, neked nem lesz annyira meglepő, de azért mondjuk ki, hogy a fájdalom ellenszere az ízületek esetében legtöbbször a mozgás. Ezzel biztosítjuk az ízületek megfelelő vérellátását, az ízületi folyadék termelődését, az ízületeket segítő szalagok és izmok feszességét, erősségét, támasztóerejét. Tehát ha inkább csak ilyen-olyan vacakolást érzel, és nem gondolod, hogy sérülés vagy komolyabb baj lenne a háttérben, akkor irány a szőnyeg!
Ami viszont fontos, hogy légy türelmes, figyelj a tested jelzéseire, és haladj fokozatosan. Ez minden sporttevékenység esetében igaz, de szülés után kiváltképpen. Egy gyerek kihordása és megszülése után a törzs core izmai jóval gyengébbek, a medence és a gerincoszlop nem kapnak olyan támaszt, segítséget mint korábban, így az első és legfontosabb, hogy ezeket a támasztó iizmokat formába hozd. Ez az alap, a lassú építkezés legfontosabb eleme, és az ízületi fájdalmak mellett kedves jó barátunk, a derékfájás esetén is a legfontosabb lépés.
És hogy pontosan hogy csináld, és mire figyelj, az a Járjuk körbe: ízületek sorozatunk következő részéből kiderül.
Ha még nem olvastad a sorozatunk első részét, akkor pedig kattints ide: itt mindent elárulunk az alapokról.