Kijelentkezett felhasználó kép

Kell-e digitális készségfejlesztés a gyereknek?

Kell-e digitális készségfejlesztés a gyereknek?

Amikor gyerekeim lettek, meglepődve tapasztaltam, hogy a gyerekneveléssel kapcsolatos nézeteket mekkora vehemenciával védjük vagy támadjuk.
Én soha nem akartam senkit meggyőzni a vélt vagy valós igazamról, viszont sokszor kerültem olyan helyzetbe, ahol engem akartak “megtéríteni”.

Akinek van gyereke, annak be sem kell mutatni a harctereket: szoptatás vagy tápszer, babakocsi vagy hordozás, és a lista gyerek témában szinte végtelen. 
Az egyik forró téma a gyerekek és a digitális világ, alias kütyüzés, nyomkodás, chatelés, játszás

Mit? Mennyit? Hány éves kortól?

Vannak gyerekek, akik már a babakocsiban is telefont vagy tabletet kapnak, hogy “ne legyen velük gond”, mások pedig akár az általános iskola végéig analógok maradnak eltekintve a 3. osztálytól oktatott digitális kultúra óráktól.

És akkor jönnek olyan kifejezések az életünkben, mint hogy digitális készségek gyerekeknek, 6-18 éves korig programozás, a jövő technológiája, kódolás és mesterséges intelligencia - na ezt se láttuk jönni az életünkben.

Mi teljes egyetértésben voltunk azzal kapcsolatban, hogy a digitális írástudás akár tetszik, akár nem, mára az alapműveltség része. Gondoljunk csak a nyugdíjas korosztályra, akik ennek a készségnek a hiányában mennyire kiszolgáltatottá válnak (ügyintézés, netes csalások).
Egyikünk online közösséget épít és videókat gyárt, a másik pedig gép és gép közötti kommunikációval foglalkozik, így egyértelmű volt, hogy a gyerekeink a megfelelő időben és módon elkezdenek majd ismerkedni a digitális világgal. A Covidnak köszönhetően ez talán hamarabb és intenzívebben történt, mint terveztük, de mostanra nyakig benne vagyunk a 11 és 13 éves gyerekekkel. Még jó, hogy azonnal rákerestem a programozás gyerekeknek témára, sőt egyenesen programozó táborokat kerestem, ahol az informatika oktatás gyerekeknek élvezetes programozást jelent. Mondjuk akkor még csak vágyaim voltak ezzel kapcsolatban, pontos tudásom semmi.

A fiúknak nem kellett kétszer mondani, hogy járhatnak a Logiscoolba, mindketten suli után tanultak heti egy alkalommal két tanéven keresztül. Szerintem a mai napig sokan gondolják, hogy egy ilyen suliban a gyerekek csak játszanak vagy hogy csak a kiemelkedő képességű gyerekeknek van tehetséggondozás, és mindkettő óriási tévedés!

Az igaz, hogy “számítógépeznek”, mert az oktatás gyakorlati alapú. Az általános iskola első osztályától minden korosztálynál a saját szintjének megfelelő készségfejlesztés zajlik. Az én fiaim kifejezetten szerették, hogy huszonéves, kompetens oktatók vannak, és kisebb csoportok. A gyerekek élményeken keresztül tanulnak, lehet, hogy te csak egy játékot látsz, ahol a dínó fut és átugorja az előtte tornyosuló akadályokat, de emögött rengeteg gondolkodás, döntés és tanulás áll. Az a legjobb, hogy ezt még a gyerekek sem veszik észre :) 

Ki ne vágyna arra, hogy a gyereke olyan gondolkodásmódot tanuljon, amit az élet bármely területén tud később alkalmazni?
Így lopakodik be a kritikus, logikus és kreatív gondolkodás, az összpontosítás képessége, a problémamegoldás, és a precizitás az élmények mellett.

A kisebbek vizuális elemekkel tanulnak programozni, ahogy pedig nőnek a gyerekek, egyre több lesz a szöveges programozás a tananyagban. 
A tanuláshoz otthonról is elérhető platformot kapnak, így aki többet és rendszeresebben gyakorolna, annak erre is megvan a lehetősége.

A rengeteg élmény és tudás mellett egyre több veszély is leselkedik a digitális világban azokra, akiknek ez az alapkészségük hiányos: kinek lehet válaszolni, az ismerősnek jelölésre vagy levélre szabad-e reagálni, veszélyes lehet-e a kapott link, milyen jelszavakat válasszunk, milyen appokat és programokat tölthetünk le. Amellett, hogy a gyerekeink magabiztos és tudatos felhasználók lesznek, ezeknek a veszélyeknek is kevésbé kitettek, amiben a Logiscoolnak óriási szerepe van.


Ennek a posztnak pedig az az apropója, hogy az összes budapesti és vidéki helyszínen ingyenes próbaórán nézhetitek meg, hogyan működik ez a valóságban.

Ez a cikk a Logiscoollal együttműködésben jött létre, mert kipróbáltuk és hiszünk abban, hogy más családok és gyerekek életében is van hozzáadott értéke annak, amit a kurzusaikon és a táboraikban tapasztaltunk.