A kedvenc téli receptjeink
Dóri töltött káposztája
Ami nálunk télen nem hiányozhat a menüből, az a töltött káposzta. Tudom, hogy ahány ház, annyi szokás és mindenféle irányzatok vannak, az enyém egy végtelenül egyszerű, de nagyszerű változat, ezért gondoltam, hogy megosztom veletek. :) Az arányok egyszerűek: egyenlő mennyiségben veszek darált húst és savanyú káposztát kb 1,5-2 kilót, plusz egy fej édeskáposztát. Az édeskáposztának ki kell vágni a torzsáját, majd forrásban lévő sós vízbe tenni. Ahogy szépen elkezdenek leválni a levelei, csipesszel leszedegetem, ebbe fogom tölteni a gyerekökölnyi gombócokat.
Ha ezzel megbirkóztam, gyakorlatilag túl vagyok a nehezén. :D Egy nagy tálban ízesítem a húst: só, bors, pirospaprika, semmi extra, majd azt is megmondom, miért. Öntök hozzá háromnegyed bögre rizst, 2-3-4 tojást (ez méretfüggő) és alaposan átgyurmázom. Kicsapom a tűzhelyre a káposztafőző fazekamat (igen, van ilyenem és hatalmas :P), leterítek az aljára egy réteg savanyú káposztát, erre jön egy réteg gombóc, majd kolbász és füstölt hús darabok.
És itt van a lényeg! Ha tényleg szuper minőségű a kolbász és a füstölt hús, akkor szuper lesz a káposzta is, ez az igazi ízesítés!!! Utána jön megint egy adag savanyú káposzta, gombóc, kolbász stb., addig folytatom a rétegezést, amíg van mit a lábasba rakni, a lényeg, hogy az uccsó réteg savanyú káposzta legyen, ezzel takarom be az egész kaját. A végén ráöntöm azt a vizet, amiben az édeskáposztát előfőztem, illetve ha kell még, akkor kiegészítem sima vízzel. Fedő alatt, lassú tűzön legalább 3-4 órát fő, amikor egy késsel könnyen át tudok bökni egy gombócot, akkor van kész. A káposztát nem kedvelő gyerekek kedvéért, midig teszek a fazékba "pucér" gombócot is, ami nincs becsomagolva, ezt remekül megeszik rizseshúsnak. :D Nem rántom be a levét, cserébe ehhez a kajához mindig jár a tejföl és a ropogós fehér kenyér is. Keveset kell vele foglalkozni, de sokat lehet belőle készíteni, nálam ez egy igazi téli jolly joker. :)
Nóri blinije
Pár éve oda jutottam, hogy ugyan nem kéne, mert jól vagyunk tartva, elkezdtem főzni. 2 éve csináltam életem első töltött káposztáját, illetve a kapros lazacos vagy kaviáros (ha nagyon megadjuk a módját) blini is előkerül és csak ilyenkor kerül elő. A blini egy tulajdonképpen egy sós mini palacsinta, orosz eredetű.
Hozzávalók kb. 40 darab blinihez:
- 15 dkg rétesliszt
- 15 dkg kenyérliszt
- 3 dl tej
- 35 gr vaj
- 15 dkg tejföl
- 15 gr élesztő
- 3 db tojás
A tojásokat felverjük, mehet bele a tejföl, az élesztő, a tej és a puha vaj, beleszórjuk a sót, majd folyamatos keverés közben hozzáadagoljuk a kétféle lisztet, és csomómentesre keverjük a tésztát. A tésztát szobahőmérsékleten hagyjuk 1 órán át pihenni. A megkelt tésztából evőkanálnyi adagokat rakunk egy kivajazott serpenyőbe, és 1-2 perc alatt aranybarnára sütjük mindkét oldalukat.
Az meg, hogy mit tesztek rá, rátok van bízva, de mehet a kapros lazac, sonka, gomba, paradicsomos feltét, sajtkrém, és még sokan mások :)
Lukács Kati keksze
A gyerekeim imádnak sütit sütni. Egyik évben kaptam egy sütipecsétes kiszúrót. Jó ideig keresgéltem olyan receptet, aminél valóban meg is marad a pecsételt forma, de jelentem meg van A RECEPT és jó szívvel osztom meg veletek. Ha pecsétet vásárolnátok, akkor az a tanácsom, hogy olyat vegyetek, aminél a a forma kivágása és a pecsét nyomása egy folyamatban meg végbe :) (remélem érthető)
Hozzávalók (számtani sorozatokat kedvelők előnyben):
- 10 dkg porcukor
- 20 dkg vaj (hideg)
- 30 dkg liszt (mehet felesben darált mandulával)
- 1 tojás sárgája (hideg legyen)
A lisztet össze kell morzsolni a vajjal, utána gyorsan összegyúrni a porcukorral és a tojás sárgájával, majd hűtőbe rakni és pihentetni, minimum egy órát. A tésztát 3-5 mm vastagra kell nyújtani, pecsételni és kivágni a kekszeket. A sütőt 150 fokra előmelegítve 10-15 percet kell sütni.
Kriszó zöldséges finomságai
Nekem a téli ízek közé tartoznak azok, amikor a zöldségek egyszerűen megédesednek. Két ilyen receptet mutatok, mindegyike szerepelt már az ünnepi asztalon: a vegánoknak főételként, a húsevőknek köretként. Imádták.
Mézzel karamellizált cékla
Az egyik kedvencem, mondhatni legjobb zöldség barátom a cékla. Főve, sülve, nyersen, reszelve, salátának, mindenhogyan imádom. Amikor a cékla találkozik a mézzel, a dióval és a gyömbérrel, az valami elképesztő.
Hozzávalók:
- 4 céklagumó
- 2 szál kakukkfű (frissen csoda, szárítva is remek)
- 2 marék pucolt dió, amire rácsapkodtam néhányszor, hogy szépen megtörjenek a dióbelek
- 4 evőkanál méz (bármilyen, amit szeretsz, én az akácra esküszöm)
Elkészítés:
- Megpucolom a céklát és kedvem szerint kockázom. Jénaiba teszem, rádobom a kakukkfüvet (ágat, ahogy van, ha őrölt vagy vágott, az is jóságos), pici vizet öntök alá, lefedve 180 fokra bemegy a sütőbe, hogy megpuhuljon egy fél óra alatt.
- Kiemelem, ráfolyatom a mézet, jól összekeverem. Sütőbe vissza. 200 fokon adok neki 10 percet.
- Megint kiemelem, a diót is rádobom, megint összeforgatom, 200 fokon addig hagyom összesülni, amíg a diónak pattogós illata nem lesz (kb. 10 perc).
Tipp: turbózni vágyók még balzsamecettel meglöttyinthetik vagy frissen lehet rá fetát halmozni úgy, hogy az ember egy szép rukkolaágyra fekteti a gőzölgő céklát.
Sült rizs, állítólag perzsa
Ezt Havas Dóránál olvastam, én megspóroltam belőle a külön főzést, meg hozzátettem még két fűszert, szóval időkímélőbb variációját készítem. Az egyik kedvenc téli csemegém.
Hozzávalók:
- 2 bögre rizs, ugyanennyi lencse
- 1 hagyma (én lilával imádom)
- 5-8 szem medjool datolya, 2 evőkanál mazsola (aranymazsola)
- 2 kiskanál kurkuma, fahéj, kardamom
- olívaolaj, só, fél liter víz
- nem vegánoknak 2 evőkanál vaj
- friss petrezselyem vagy koriander
Elkészítés:
- Átmosom a lencsét, éjszakára beáztatom.
- Átmosom a rizst, jénaiba teszem a beáztatott lencsével együtt felöntöm annyi vízzel, hogy egy ujjal fölötte ellepje őket, megy bele a fűszer, az olaj, az aprított datolya és mazsola, irány a sütő lefedve 180 fokon. Lefedve!
- Közben megpirítom a lilahagymát. Ilyenkor jövök rá, hogy akár kettőt is szívesen lepirítok, ha nagyon megzavarodom, akkor teszek rá egy kanál mézet, hogy még durvábban karamellizálódjon.
- Amikor kész a karamellizálódott hagyma, akkor belekeverem a rizses lencsébe, addigra már jól megduzzadnak a kis szemek, és fedő nélkül addig sülnek tovább 180 fokon, amíg jól meg nem pirul a teteje. Ilyenkor a nem vegánok belekeverhetnek még némi vajat, nagyon szép testes lesz tőle.
- Tálaláskor rengeteg zöldet vágok rá, és jó melegen tálalom, petrezselyem és koriander is jól áll neki.