Kijelentkezett felhasználó kép

MEGKÉRDEZTÉK HELYETTED: Béna vagy a fekvőtámaszban?

MEGKÉRDEZTÉK HELYETTED: Béna vagy a fekvőtámaszban?

Bizonyos témák jóval többünket érintenek, mint ahányan szívesen beszélünk róluk. Az a szerencsénk, hogy mindig akad köztünk egy-két bátor hős, aki megkérdezi: már bocsánat, de ez normális? A válasz többnyire: igen, mindennek oka és megoldása is van, úgyhogy ez itt a Megkérdezték helyetted rovat! De vissza a kérdéshez: béna vagy a fekvőtámaszban?

Nem, nem vagy béna vagy ha bénának érzed magad, akkor minden nő béna. Kösz, evolúció! A statisztikák szerint ugyanis a nők 40-60%-kal kevesebb fekvőt tudnak megcsinálni, mint a férfiak, és ennek oka igen egyszerű, nevezetesen az eltérő testfelépítés. Mi ugyanis nem felül hordjuk az izomzatunk nagyját, márpedig egy szabályos fekvőtámaszhoz az kell, hogy a testtömeged körülbelül ⅔-át meg tudd tartani, és a gravitáció ellenében mozgatni. Kétharmadát!

Hopp, közben egy kulcsszót is kimondtunk, és ez a szabályos. Legyen örömünk az ürömben, hogy ugyan kevesebbet tudunk megcsinálni, de ha a nők kínkeservesen eljutnak saját első, második, harmadik vagy épp dicsőséges ötödik fekvőjükig, az többnyire szabályos, ellentétben sok pumpálós, derékbeejtős pasifekvővel. Szóval akkor ki a béna, ugye?

Nézzük, miket kérdeztek helyetted
"Abszolút mumus gyakorlatom, a fekvőtámasz. Már mindent próbáltam, Nóri videóját is áttanulmányoztam a helyes kivitelezésről, de egyszerűen egy félnél több nem megy (vagy nem merem). Tudok erre célzottabban erősíteni?"

 

És
"Léteznek emberek, akiknek soha, semmilyen körülmények között nem sikerül egy fél db sem? Miben lehet a hiba? Nem vagyok kimondottan gyenge, vagy mégis?"
Továbbá
"Fekvőtámasz-előkészítő gyakorlatokkal szenvedek, de ha egyszer lefeküdtem a földre, akkor akárhogy feszülök, belegebedek, tartom a hasam, akkor sem tudok feljönni, csak úgy, ha elengedem a hasam és beengedem a derekam. Nem tudom, hogy ez a karom gyengesége vagy a hasamé... Valamit lehet, hogy rosszul csinálok?"

De miért olyan nehéz ez?
Mert annyi izom kapcsol be, hogy azt el se hinnéd: az egész core izomzat oldalhasizmostul, hátizmostul, a mellizmok, a bordakosár oldalán futó legyező-szerű izom, a vállizmok, tricepsz, a felkar felső részén futó musculus coracobrachialis, amiről azt sem tudtuk eddig, hogy van. Kimondani is sok, de ha csak egy is alulteljesít, borul az egész produktum, amit fekvőtámasznak hívunk. Ilyenkor jönnek a könnyítések, amik a végső cél felé vezetnek.

És akkor mit csinálj?
Vagy hagyod az egészet, és máshogy erősíted a felsőtested, vagy azt mondod, márpedig én megmutatom, és elkezded gyakorolni - először az ereszkedést. Az elején akár széken támaszkodva, hogy könnyíts a terhen, de a pózt megtartsd. Ereszkedsz, tartod, és ha nagyon jól megy, vissza is nyomod magad, miközben 3 dologra figyelsz:

  • a derekad nem lóg, hasad aktív

  • a fejed nem lóg, hanem a gerinced meghosszabbítása, jól megnyújtva

  • a könyököd nem vándorol indokolatlanul oldalra 

Ahogy idővel egyre távolabb lépsz a széktől/faltól, úgy hasonlít leginkább a támasz helyzetére a testhelyzeted, és elérkezik a pillanat, hogy hoppá, megvolt, egy egész, rendes, szabályos fekvőtámasz. Innentől lehet építkezni, de azért maradjunk a realitások talaján: ha nőként 10 szabályos fekvőtámaszt meg tudsz csinálni, az már nagyon jó erőnlétet jelent. 

Hol kezdd?
A széken, vagy a földön, de ha úgy érzed, nagyon messze vagy a célodtól, akkor fordulj rá az általános erősítésre az Alakformáló Starttal, kicsit erősebb szinten az Erősítő Plusszal, haladóként az Erősítő Extrával, de nem lőhetsz mellé az 5-ös szintű Szuperhas programmal sem. Az ultimate jolly joker pedig a Spárta Erősítő program, aminek a végén irány a szomszédos park gyúrórészlege, és megmutathatod a pasiknak, hogy is kell ezt csinálni.

Kérdeznél?

Ha neked is van régóta dédelgetett kérdésed, ne várj tovább, beszéljük ki! Írj nekünk a szerintem@gyerunkanyukam.hu címre és megkérdezzük helyetted!