Kijelentkezett felhasználó kép

Mérleg-harcok a számok és a napi edzés tükrében - 1.rész

Mérleg-harcok a számok és a napi edzés tükrében - 1.rész

Amikor számolod a kalóriát, heti hatszor tornázol és mégsem fogysz. Sőt! Ismerős? Elkeserítő? Nem kell kétségbeesni! Ebben a cikkben olvashattok az élettani hátteréről, amit majd Bodon Judit dietetikus írása követ gyakorlati tippekkel többek között a napi edzést illetően.

A mérlegháború

Szerencsére soha az életben nem volt egyetlen megbízható mérlegem sem, ezért szépen lassan leszoktam róla, hogy használjam.

Egyébként neked is javaslom. Annyi mindenben lehet mérni a sikert: jobb állóképesség, kisebb derékbőség, régen eldugott, de újra előhalászott ruhák, önbizalom, testkép változása.

Minden csoportunkban akadnak fetisiszták szép számmal:

  • Mérlegelnek napszakonként, naponta, hetente és így tovább.
  • Aztán a legtöbbször boldogtalanul állapítják meg, hogy stagnálnak vagy “híztak” az utolsó - khmm, 3 perccel azelőtti - méréshez képest.

Mérleg helyett használd Hófehérke barátját, a tükröt és fotózz!

Sokkal érdekesebb képet mutat rólad egy montázs, mondjuk fürdőruhában, otthon a tükör előtt. Persze, ebből sem lehet sportot űzni.

  • Háromhetente éppen elég fotózni, végül is nem a szakdolgozat mellékletét kell feldúsítani az oldalszám miatt ;)
  • Biztosan ti is láttatok már olyan előtte-utána fotót, ahol az ‘utána’ képen lévő bomba test nehezebb, mint az első képen. Nem, ez nem arról szól, hogy az izom nehezebb, mint a zsír. 1 kiló zsír épp ugyanannyi, mint 1 kiló izom, csak az izom tömörebb, a zsír pedig “nagyobb területet követel” :)
  • A mérleg helyett, ha szereted a számokat, mér(es)d a tested izom-zsír arányát (testösszetétel mérés). Csak egy darabig ne foglalkozz a számmal, amit a két lábad között látsz :)

Azért persze mindenkit érdekel, hogy rendesen étkezve, rendszeresen mozogva mégis, mi a francért lesz súlyosabb. Van rá épeszű magyarázat :)

Napi edzés? Durr bele!

Eddig az volt az esti sport, hogy a távirányítóért birkóztatok, most meg elkezdtél intenzíven mozogni. Heti 2-3 alkalom, kiadós és állandósuló izomláz. Ilyenkor az izmokban egészen apró szakadások keletkeznek, ebben a gyulladási folyamatban megnő a szövetek víztartalma. Ez egy önvédelmi reakció, ilyenkor akár 4 kilóval is többet mutathat a mérleg.

Túl jó az edzésterved

Ugyanaz az edzésed hetek óta. Belejöttél, megy, de közben a szervezeted megszokja a terhelést.

Ilyenkor érdemes az intenzitáson változtatni vagy nagyjából 6-8 hetente más mozgásformát, új, más izomcsoportokat megmozgató gyakorlatokat bevezetni.

pl.:

  • zsírégető torna,
  • plank edzés,
  • aerobic edzés,
  • kézisúlyzó gyakorlatok

Megjött, megvan, meg fog jönni!

Erről szól minden hónap, miért gondolod, hogy a súlyodat nem befolyásolja? A PMS nem csak zabálási rohamokról, sírásról és kiabálásról szól, hanem a súlyod ingadozásáról is és a ciklus vége felé közeledve a jelentős vízvisszatartásról.

  • A menstruáció előtt egy héttel nagyon jó az anyagcseréd. Ezt azzal kompenzálja a szervezeted, hogy folyton éhes vagy és folyton eszel. Érdemes az ezt a hetet megelőző időkben alacsonyabban tartani a szénhidrát bevitelt, aztán ezt a hetet kihasználva - ha jól be tudod lőni - emelni rajta.
  • Aki hajlamos ödémásodásra, általában nem mer inni, pedig erre éppen a megemelt folyadékbevitel a megoldás, mert a szervezet nem azzal van elfoglalva, hogy úgysem kap, tehát be kell spejzolnia.

Szóval, semmi pánik, a felszedett extra kilók sem 3 hét alatt kerültek oda, ezért az eltűnésük is sajnos tovább fog tartani, de érdemes időt szánni rá. A gyorsporok és gyorsbogyók idején ezt nehéz elhinni, de a végén mi leszünk a kitartó nyertesek és nem a bogyósok, ezt garantálom!