Mérleg-harcok a számok és a napi edzés tükrében - 2. rész
Ne csak a szénhidrátra figyelj!
Manapság az egyik legnépszerűbb diéta az ún. szénhidrátdiéta, tipikusan a napi 160 g szénhidrátos étrend. Ezzel abban a tekintetben nincs probléma, hogy a “követői” megtanulják a szénhidráttípusok közötti különbséget, esetleg még a számolást is sikerül elsajátítani, viszont tipikusan nem foglalkoznak a kalóriákkal, azaz a napi energiabeviteli mennyiséggel.
A sikeres testtömegcsökkentésnek számos pillére van, ezek közül csak egy a szénhidrátok számolgatása, nagyon fontos másik pillér a megfelelő kalória-, fehérje- és zsírbevitel is (és még ezeken kívül is van jó pár pillér). Simán előfordulhat, hogy csak napi 160 g szénhidrátot fogyasztasz, viszont a kalóriabeviteled meghaladja a szükségletedet, akár 2000 vagy ennél magasabb napi kalóriabevitellel.
Egy egyszerű példa erre:
Nem mindegy, hogy egy tükörtojást eszel vacsorára 80 g barna kenyérrel és friss zöldségekkel vagy egy 2 tojásos, baconos/kolbászos rántottát 80 g barnakenyérrel és zöldségekkel. Ekkor a szénhidráttartalma az étkezésednek ugyanakkora lesz, viszont a kalóriatartalom a második esetben akár 2-3-szorosa is lehet az első kombinációhoz képest.
Nők számára a sikeres testtömegcsökkentéshez kapcsolható napi energiabevitel valahol 1400-1800 kcal között van, ez függ többek között attól, hogy hány éves, milyen testtömeggel vág bele a fogyásba, vagy hogy milyen a napi fizikai aktivitása.
Egyél kevesebbet!
A fentihez szorosan kapcsolódik, hogy probléma lehet az adagnagyságokkal is. Lehet, hogy a te esetedben a sikeres fogyáshoz pl. feleannyi tésztát lehetne enned, mint amennyit te gondolsz (ettől még nem maradnál éhes, ha más alapanyagokkal pótolnád a hiányzó mennyiségeket).
Óvatosan érdemes fogyasztani pl. a dióféléket is, hiszen ezek valóban nagyon egészséges alapanyagok, tele vannak növényi fehérjékkel, élelmi rostokkal, értékes zsírsavakkal, ugyanakkor ez utóbbi tulajdonságuknak köszönhetően kiemelkedően magas kalóriatartalmúak - ami miatt a fogyasztásukat érdemes korlátozni. Hiába egészséges a kesudió, ha 5 dkg-t uzsonnára elmajszolva észrevétlenül lecsúszott több mint 250 kalória.
Egyél többet!
Ó igen, akár ez is lehet a baj. Ha belecsaptál egy szélsőségesen alacsony napi kalóriatartalmú étrendbe (pl. 1000-1200 kcal) vagy akár egy 1-2 hetes koplalásba, akkor a szervezeted “megijed” és veszett raktározásba kezd, tartós éhezésre berendezkedve. Ráadásul ezt az alacsony napi kalóriaszintet jellemzően senki nem tudja hosszú távon fenntartani, csökken a motiváció, romlik az önértékelés (“még erre sem vagyok képes!”, “nincs elég akaraterőm”!), és a delikvensek pár hét után visszatérnek korábbi életmódjukhoz vagy rosszabb esetben belecsapnak egy másik, megalapozatlan, kártékony diétába.
Ne vessz el a trendekben!
Felejtsd el a divatdiétákat: a vércsoport-, a 90 napos-, Atkins-, Dukan-, pH- stb. étrendeket! Ezek minden tudományos hátteret nélkülöznek, és inkább veszélyesek az egészségedre, minthogy támogatnák azt. Attól, hogy egy termékre rásütik az “egészséges”, “fitnessz”, “paleo”, “cukormentes”, “gluténmentes”, “mindenmentes” bélyeget, még ugyanakkora kalóriabomba lehet, mint hagyományosabb társaik (pl. vegyünk egy hagyományos ill. egy fitnessznek jelölt croissant).
A kiegyensúlyozott, sikeres, tartós eredményeket garantáló testtömegcsökkentés egyszerűen és kitűnően megvalósítható hagyományos alapanyagokból, ételekből, főzési technikákkal.
Megiszod a kalóriákat!
Egészséges gyümölcslevek? 3 dl frissen facsart narancslé reggelire? Egy isteni tejeskávé? Ezekről mind-mind hajlamosak vagyunk elfelejtkezni, holott pl. 1 l gyümölcslé/üdítő több mint 400 kcal és több mint 100 g szénhidrát - ami igencsak számít fogyókúra idején.
Ezt az egy falatot még bekapom!
Pár szem aszalt gyümölcs, 2-3 keksz, egy kicsi túró rudi, meg amit a gyerek meghagyott. Nem is hinnénk, hogy hány kalóriát tudunk így észrevétlenül elfogyasztani. Hagyjuk abba a nassolást, nem érdemes ezekre pazarolni a kalóriákat.
Mindennapi engedmények a napi edzés rovására
- Fáradt vagy és megérdemelsz este egy kisebb csokit?
- Az “egészséges” zabpelyhes kekszből 4 is lecsúszik a kávé mellé?
- Jólesik a gyümölcsös ivójoghurt és megiszod az egész palackkal, hiszen a gyümölcs és a joghurt is egészséges, úgyhogy ebből nem lehet bajod?
- Új túró rudi került a boltokba, muszáj kipróbálnod?
Kezdj el mozogni!
Mivel a túlsúly felhalmozódása mögött sok esetben a szénhidrát-háztartás zavara, valamint a lelassult anyagcsere áll, egy átgondolt és részletesen kidolgozott otthoni edzésterv sokat lendíthet azon, hogy a szénhidrát és a zsír raktározása helyett, ezek elégetésre vedd rá a szervezetedet.
Már az egyszerűbb torna gyakorlatok is jó hatással vannak az anyagcserére, és nem kell feltétlenül súlyos ezreket költened kondibérletre. Az otthoni edzés - pl. a zsírégető torna, a szálkásító edzésterv, alakformáló torna - körültekintő és helyes kivitelezése egyrészt az életmódváltásodat is támogatja, másrészt a napi edzés rendszerességének a magánéletben és a munkahelyeden is nagy hasznát fogod venni.
Észre sem vesszük néha, hogy a kis kényeztető alkalmi engedményeink valójában mindennapi akciókká váltak. Fogyókúra idején sem kell lemondanunk az édes ízről, még talán kedvenceinkről sem, de az biztos, hogy napi szinten nem lehet “bűnözni”.