Nem tudok megbarátkozni a szülés utáni hasammal
Óriásira nőtt és aztán vissza kellene húzódnia - nem meglepő, hogy a hasaddal kapcsolatban merül fel a legtöbb kérdés, amikor szülés után a tükörbe nézel. Miért ekkora? Mikor lesz kisebb? Lesz-e tartása? Striás marad-e? Az normális, hogy olyan az állaga, mit egy szivacsnak? És az oké, hogy ennyire lötyög?
Igen, ez így mind rendben van
És az a jó hír, hogy ez nem fog örökre így maradni: sokat fog alakulni magától és tőled is, ha egy picit foglalkozol vele.
“Nem lehet és nem is érdemes sürgetni ezt a folyamatot, a szervezetünk elég jól össze van rakva ahhoz, hogy a méh, a terhesség miatt a helyükről némileg odébb költözött szervek maguktól visszatérjenek korábbi méretükhöz és helyükhöz. Ne felejtsük el, hogy a szülést követően meggyengült kismedencei izomzattal és hassal éljük az életünket, és nagyon fontos ezt a területet kímélni. Ha fölöslegesen nagy terhelést adunk ennek a területnek, az sérüléshez és további fájdalomhoz vezethet. Semmi nem fog jobb hatást hozni, mint Domokos Flóra cipzárgyakorlata, testérzetet és látványt tekintve sem. Nincs az a haskötő, ami ezt az eredményt hozná, amit Flóra megtanít nektek a Szülés utáni Regeneráló Programban” - mondja Kádár-Papp Nóri.
A gerinctartó és hátizmok erősítésével indul el a has formálása
Domokos Flóra azt hangsúlyozza, hogy a hasunk, a gerinctartó izmaink erősödése, ezáltal a hátizmok megfelelő tartása miatt is fontos, hogy lépésről lépésre kezdjünk el a mozgással foglalkozni, erősödjünk, tartsuk magunkat helyesen. “Ha a terhesség alatt és után sokat fáj a derekad, a hátad, a csípőd, a medencéd, ha szeretnéd, hogy a hétköznapi teendők ne járjanak fájdalommal, ha a testeden a terhesség hozta jelentős változásokat szívesen gyógyítod, erősíted, akkor már napi 10-20 perc alatt megismerheted a szülés utáni tested és lassan, biztonságosan, a saját ritmusodnak megfelelően alakíthatod ki a szülés utáni mozgást. Ehhez azonban nem olyan segédeszközökre van szükséged, mint a hasleszorítók, hanem szakemberek által átgondolt és felépített edzésprogramra, nyugalomra és támogató közösségre” - mondja Flóra.
Lötyög, striás, lóg
Teljesen oké, hogy a hasad működése és kinézete aggaszt téged is, minket is igazán aggaszt és aggasztott a sajátunk. A legfontosabb, hogy ne ijedj meg és ne keseredj el, a Szülés utáni regeneráló programban azon leszünk, hogy miközben magától is alakul a helyzet, mi is a leginkább hasznodra legyünk az átalakulás során. Kádár-Papp Nóri, a Gyerünk, anyukám! alaptója tök őszintén mesél majd neked arról a sokkról, amit ő élt át a saját hasával kapcsolatban. Jakusch-Kruchió Évi gyógytornászunk is vall arról, hogy milyen érzés volt neki, amikor a szülés után azon kapta magát, hogy az a bizonyos has ott maradt. Puhán, betapinthatóan, lötyögősen. Vancsura Vera edzőnk a striákról beszél kendőzetlenül, azokról a bőr felszínén lévő hegekről, amiknek a regenerálásáért te is tehetsz, Vera el is árulja a programban, hogyan. Nem fogunk finomkodni, a kötényhasról is szót ejtünk, a kötőszövetek kapcsán Vera erről is mindent elmond neked, hogy a lehető legkíméletesebben tudj segíteni a témában magadnak.
Hogyan indulj el?
2016 óta több ezren választották a szülés utáni regeneráló programunkat, az ő visszajelzéseik alapján és a legfrissebb szakmai elvek mentén úgy állítottuk össze ezt a videó sorozatot, hogy ezekben a hetekben ne kelljen a neten szörföznöd hiányzó információkért.
Tudjuk, hogy kevés az időd, ezért a programot úgy terveztük meg, hogy heti 3x35 perc tornával érezhető és látható eredményt érhess el. Csak a legfontosabb szakmai útmutatást adjuk, viszont minden, a testeddel és a mentális egészségeddel kapcsolatos kérdést érintünk.
Ezeket a célokat tűztük ki a programban:
Biztos és regenerált alapok a sporthoz - Fontos, hogy megerősített alapokkal növeld a terhelést, és kezdd újra a sportolást. Ezzel megteszel mindent annak érdekében, hogy elkerüld a sérüléseket, melyek a regeneráció hiányában felléphetnek. Az inkontinencia és a szétnyílt hasizom nem olyan állapot, amibe bele kell törődni szülés után.
Gát- és törzsizmok regenerálása - A terhesség alatt növekvő has és a relaxin hormon miatt az izmok megnyúlnak, a tartás az eltolódó súlypont miatt megváltozik. A legfontosabb célok a kismedencei izmok és a törzs körüli izomfűző regenerálása, illetve a tartásjavítás.
“Működjön úgy a testem, mint a terhesség előtt” - Ebben az időszakban a megváltozott keringés, légzés, tartás, izomfunkciók, emésztés és bélműködés rendezése a legfontosabb feladat. A jól működő test nem csak élettanilag, hanem a hétköznapok komfortja miatt is fontos.
“Legyenek jók a terhesség előtti ruháim” - Ezeknek a heteknek a fókuszában nem a fogyás áll, de tudjuk, hogy szeretnél az alakoddal is foglalkozni: visszakapni a régi testedet és ruháidat. A tartásjavító és alakformáló órákkal nem csak a működésre és a közérzetre, de a kinézetre is gyúrunk.
Bármelyik is a célod, várunk a Szülés utáni regeneráló programban hüvelyi szülés és császármetszés után.
És mi van, ha régen szültem?
Ha te már régen szültél, és a hasad tónustalan és külsőre sem hasonlít a régi formájára, rugalmatlannak tűnnek, tudod is esetleg, hogy a hasizmod még mindig szétnyílt, akkor nevezz be a 4 hetes szétnyílt hasizom regeneráló tanfolyamunkra (ezen a linken videónk segítségével ellenőrizheted is, mennyire van szétnyílva a hasizmod). Változatosan és hatékonyan regeneráló, erősítő gyakorlatokat kapsz két oktatótól. Minden óra jóga alapokra épített hasizom regeneráló gyakorlatokkal fogja kíméletesen, de hatékonyan edzeni a hasizmaidait. Ha betartod az oktatók instrukcióit, a 4. hét végére már jelentős javulást tapasztalhatsz majd a hasizmaid állapotában – és a hasadat is laposabbnak fogod látni. Emellett arra is számíthatsz majd, hogy már az egyéb napi tevékenység során is tudatosan használod a hasizmaidat.