Kijelentkezett felhasználó kép

A derékfájás okai, megelőzése és enyhítése

A derékfájás okai, megelőzése és enyhítése
Próbáld ki a videótárunkat egy hétig ingyen Kipróbálom

Mi a derékfájás oka, és mit tehetünk ellene? Okok, tippek és tornagyakorlatok egy Pilates oktató és gyógymasszőr tollából.

A derékfájás

Okok és a megfelelő tornagyakorlatok

A derékfájás, hátfájás nagyon sok felnőttet érint a mai világban, de különösen sok édesanya szenved tőle a gyermekvárás és a babázás időszakában. Az első trimeszterben a többséget még elkerüli a probléma, esetleg kissé kellemetlen feszülés jelentkezik olykor-olykor a keresztcsont környékén. A második és a harmadik trimesztertől azonban a már növekvő pocak megváltoztatja a deréktáji gerinc helyzetét és mozgását. Az ebből fakadó érzékenység, derékfájósság pedig akár évekkel a szülés után is fennállhat.

Milyen tünetekről van szó?

A várandósság során a legjellemzőbb tünet a deréktáji és a felső háti gerincszakasz izomzatának fájdalmas feszülése. Az estére, vagy hosszasabb álldogálás után jelentkező hátfájás, derékfájás eleinte még pihentetéssel enyhül, de remekül karbantartható kismamatornával, szakember által a terhességhez igazított tornagyakorlatokkal és nyújtó gyakorlatokkal egyaránt. Nincsen szó ugyanis betegségről: csupán a túlterhelt gerinctáji izomzatot kell tehermentesítenünk újra és újra. A várandósság utolsó heteiben a kínzó derékfájás akár állandósulhat is, ez alól azonban a szülés általában felszabadítja az édesanyákat. A kismama tornában megengedett gerinctorna és nyújtó gyakorlatok pedig problémamentes terhesség esetén akár a szülés napjáig is végezhetők.

A szülés után azonban új probléma merül fel: a törzsközéppont izmai rendkívül erőtlenek, a medence és a gerincoszlop ízületei támasz nélkül maradnak, a hátizomzatban pedig ott a hónapokig tartó túlmunka okozta merevség. Ráadásképp a friss anyukák elkezdenek cipekedni, a baba súlya pedig hónapról-hónapra gyarapszik. A szülést követő hónapokban, években emiatt emelkedik meg ismét a hátfájást, derékfájást tapasztalók aránya. A probléma a gerinc legalsó szakaszán található farokcsonti, keresztcsonti régiótól fölfelé bármely szakaszon előfordulhat, de a leggyakoribb tünet a derékfájdalom, amely az enyhe reggeli merevségtől a minden óvatlan mozdulatra nyilalló érzésig széles skálán mozog, és az arra hajlamosaknál kialakulhat esetenként a derék becsípődése is.

Ez a kifejezés arra az állapotra utal, amikor az adott területen a legapróbb mozdulat is éles fájdalommal jár, esetenként az izomzat fájdalmas görcsbe húzódik, nagy mértékű mozgásképtelenség és kényszertartás alakul ki. Természetesen ilyenkor orvoshoz kell fordulni. Amikor javulni kezd az állapot, először gyógytornász, mozgásterapeuta segítségére van szükség, és csak a későbbiekben szabad fokozatosan visszatérni a korábbi edzésritmushoz.

A derékfájás mélyen rejtőző okai

Hát- és derékfájás valószínűleg azóta létezik, amióta az ember két lábra állt. De vajon miért emelkedik meg a derékfájás, derék becsípődés aránya a szülés előtt álló és a kisgyermekes édesanyák körében?

Mint láttuk, nem elegendő magyarázat a méh megnövekedett súlya, hiszen ez a megterhelés a szülés után már nincs jelen. A valódi magyarázat az, hogy a várandóssággal és a szüléssel megváltozik a test középpontját körülvevő izomzat jól kitalált munkamegosztása. Ha ezeknek az izmoknak az összhangja zavart szenved, megbomilk a csigolyákra és a csípő-keresztcsonti ízületekre ható erők egyensúlya. Szerencsére az orvosság kéznél van. Mint oly sok más mozgásszervi panasznál, itt is gyógyírt jelent a rendszeres mozgás. Ez alól természetesen kivételt jelentenek azok az esetek, ahol konkrét gerincbetegség alakul ki (pl. porckorongsérv). Ezek diagnosztizálása már orvosi feladat, a mozgásos kezelése pedig gyógytornász által összeállított, személyre szabott gyógytornával lehetséges.

Irány a gerinctréning és a nyújtógyakorlatok világa?

Láthatjuk tehát, hogy a kismamák körében gyakori hát- és derékfájás okai a test izomzatának legmélyebb rétegeiben keresendők. Emiatt, bár nagyon fontos a mozgás, egyáltalán nem mindegy, hogy mivel és hogyan kezdünk bele.

Néhány közismert erősítő és nyújtó tornagyakorlat ilyenkor nem hoz sikert, sőt, olykor sajnos fokozhatja a derékfájásra való hajlamot. Lényeges, hogy a már említett, legmélyebb izomréteg regenerálásával induljunk el, és ne feledkezzünk meg a rekeszizomról és a gát izomzatáról sem. Egy megfelelően összeállított gerinctréning vagy derékfájást enyhítő torna kiegyensúlyozott arányban tartalmaz nyújtó gyakorlatokat, hasizomzat-regeneráló tornagyakorlatokat és bizony gátizomtornát, valamint légzőgyakorlatokat is. A megterhelőbb, "klasszikus" hasizom-erősítő tornagyakorlatokat és az ugrálást, futást azonban egyelőre el kell hagyni!

Öt kezdő tornagyakorlat a derékfájás megelőzésére és enyhítésére:

Várandósság alatt természetesen a felsorolt gyakorlatok helyett szakember által felügyelt kismamatorna javasolt prevenciós céllal, illetve a derékfájás enyhítésére is!

  1. A gát környéki izomzat erősítése és lazítása – nagyon lényeges, hogy ellazulni is tudjon ez a terület!

  2. A bordaközi légzés  – itt a rekeszizom munkáját harmonizáljuk, a hasizmokat helyre tesszük, és egyúttal nyújtóhatást fejtünk ki a hátcsigolyák és a bordák környezetére.

  3. A haránt (=legmélyebb) hasizom edzése hanyatt fekvésben lábmunkával.

  4. A csípőhorpasz nyújtása hanyattfekvésben.

  5. A deréktáj nyújtása négykézláb és sarokülésben.

Fontos tudni, hogy a fent leírt problémakör kialakulhat a szüléstől eltérő okok miatt is, érinthet idősebbeket és férfiakat egyaránt. A hát- és derékfájás egyéb okai lehetnek: laza kötőszövetek, hasi túlsúly, tartáshiba, ülőmunka, rendszeres túlterhelés, vagy baleset következtében kialakult sérülés. Ezekben az esetekben hasonló odafigyelésre és tornagyakorlatokra, adott esetben gyógytornász segítségére lehet szükség.

Amikor pedig a deréktáji fájdalmakhoz szétnyílt hasizom (diastasis recti) társul, a hasizomzatot záró speciális tornagyakorlatokra is szükség van, de a fent leírt, és a videóban látható jótékony hatású gyakorlatsor is biztonsággal végezhető.

Domokos Flóra a Gyerünk, anyukám! Pilates oktatója valamint a terhestorna és a szülés utáni regeneráció szakértője. 2007-ben végezte el az amerikai Body Arts and Science International (BASI Pilates) matracos, 2010-ben pedig a teljes gépes mozgásanyagot felölelő oktatóképző kurzusát. A kezdő és haladó szintű edzések megtartása mellett évek óta foglalkozik várandós és szülés után újrakezdő anyukákkal, hátfájósokkal, mozgásszervi betegségben szenvedőkkel is. Mivel ez egy soha ki nem meríthető témakör, újra és újra tanfolyamokon, továbbképzéseken fejleszti magát. Most legutóbb a gyógymasszőr szakmát kezdte el kitanulni, ami szintén rengeteg inspirációt jelent. Emellett két gyermek büszke anyukája, a kisfia 2013-ban, a kislánya 2015-ben érkezett.