A sérülésmentes otthoni edzés aranyszabályai
Így lesz sérülésmentes az otthoni edzés
A biztonságos otthoni edzés rajtad is múlik! Ebben a cikkben Riskó Zsolt edző megmutatja azt a 7 aranyszabályt, ami segít a sérülés elkerülésében.
Az otthoni edzés során időt és pénzt spórolva tudod tested egészségét fenntartani, viszont az edzőnek nincs lehetősége korrigálni és a mozgásod minőségét javítani, így különösen fontos, hogy megfontoltan vágj bele a videós edzésekbe.
Vegyük is sorra, hogy milyen aranyszabályokat kell, hogy betarts annak érdekében, hogy elkerüld a sérüléseket:
1. Figyelj a táplálkozásra, folyadékfogyasztásra
Üres gyomorral ne kezdj bele az edzésbe! Ha van rá lehetőséged, edzés előtt 1-1,5 órával fogyassz könnyű, tápanyagdús ételeket, hogy legyen elegendő energiaforrás a szervezetedben. Edzéshez pedig minden esetben készíts oda legalább fél liter vizet!
2. Teremts biztonságos környezetet
Teremts kellő helyet a mozgáshoz, ne kelljen a bútorokat kerülgetni. Söpörd félre a legót, tedd fel a polcra a plüssállatokat, legyen annyi helyed, ahol kényelmesen tudsz mozogni és biztosan nem lépsz rá egy játékra sem.
3. Készülj fel a váratlanra
Tisztázd le magadban, hogy mindent megcsináltál-e, amit szerettél volna edzés előtt. Előkészítetted-e a helyiséget a mozgáshoz, minden családi kötelezettséget kihúztál a listáról, amit terveztél? Ha igen, akkor a nagyját megtetted, de készülj azért váratlan helyzetekre. Bármikor hívhatnak a gyerekek, bármikor beronthat a kutya a szobába. Ebben az esetben az edzés másodlagossá válik, nyugodtan állj meg, intézd, amit a helyzet kíván és ha megvagy, folytasd kényelmesen tovább. Inkább több részletben dolgozz, mintsem idegeskedve próbáld egy szuszra letolni.
4. Ismerd a határaid
Csak addig dolgozz, amíg tudod a tempót tartani! Figyelj nagyon a tested jelzéseire és ha azt érzed, hogy elég, állj meg bátran. Az edző nem ismeri a benned rejlő lehetőségeket és korlátokat, így nem biztos, hogy az általa diktált tempó teljes mértékben a te edzettségi szintedhez igazodik. Viszont a távirányító vagy egér a te kezedben van! Állítsd meg a videót, ha pihenőre van szükséged!
5. Hallgass az edzőre
Figyeld meg alaposan, hogy mit kér az edző videóban, milyen hibalehetőségeket mutat, és pontosan hogyan kéri a helyes gyakorlatkivitelezést! Ha kell, tekerd vissza, hallgasd meg többször is, vagy gyakorold el, mielőtt élesben nekilátsz a gyakorlatoknak.
6. Vállald be a könnyítéseket
Igazítsd az edzést a saját fittségi szintedhez! Ne félj a könnyítésektől, győzd le az egód és inkább a biztonságos utad válaszd. Hidd el, hosszú távon meglesz az eredménye és így a sérülések lehetőségét is minimálisra csökkented.
7. Tarts pihenőt
Csak annyi edzést vállalj egy napra, amennyi jól esik és mindenképp iktass be 1-1 pihenőnapot is a hétre. A regeneráció nem csak azért számít, hogy kipihend az edzés fáradalmait, hanem a fejlődés miatt is kiemelten fontos. Ha az edzésinger túl sűrűn éri a szervezetet és a pihenőidő minimálisra csökken, akkor a fejlődés üteme is csökkeni fog.
Ha ezeket a fenti pontokat ügyesen és szorgalmasan betartod, akkor szinte biztosan megtetted a lehető legtöbbet azért, hogy az otthoni mozgás ne csak élvezetes és eredményes, hanem maximálisan biztonságos is legyen.
Ha szívesen tartasz Zsolttal a tornaszőnyegen, akkor próbáld ki a Kilométerfaló futóprogramokat, az Erősítő Start vagy az Erősítő Plusz programot, a Csak30! Startot, Csak30! Pluszt vagy esetleg az Alakfromáló Extrát. De találkozhatsz Zsolttal a Videótárban is, illetve a 4 hetes tartásjavításban is mutat néhány olyan gyakorlatot, amit érdemes beépíteni a mindennapokba.