Kijelentkezett felhasználó kép

Családdá születni

Családdá születni
Próbáld ki 7 napig ingyen! Kipróbálom


 

A XX. században a gyermekszülés természetes folyamatból és életfordulóból technikailag irányítható orvosi eseménnyé vált, és kórházba került. Különös dolog belegondolni, hogy két olyan életfordulót tarthatunk számon, ami mindannyiunk számára elkerülhetetlen: a megszületést és a meghalást. Úgy tűnik, hogy az a kultúra, amiben élünk, kiemeli a családból ezt a két életfordulót és valamilyen intézménybe helyezi. 

 

Biztonság és intimitás

A szülések kórházba kerülésével a cél nyilvánvalóan az volt, hogy növeljék az anya és a kisbaba biztonságát azzal, hogy a komplikációk esetén közel legyen a speciális segítség, pl. a műtő vagy a különböző beavatkozásokhoz szükséges eszközök, gyógyszerek. Ugyanakkor a  szülés az évek folyamán túlmedikalizált lett, és mint intim, mély családi esemény elveszett. 

Szülővé válni hosszú, időnként nehéz, mégis gyönyörű folyamat. Egy olyan utazás, amely során számtalan érzést, boldogságot, örömöt, de olykor kételyeket és bizonytalanságot is átélhetnek a leendő anyák és apák.​ ​​Végigmentem ezen az úton én is, és megtapasztaltam, hogy gyermekek megfoganásától a felnőtté válásukig mennyi kérdés fogalmazódik meg egy szülőben, amelyekre időnként nehéz egyedül megtalálni a választ.

Dúlaként és a gyermekeim világrahozatalakor szerzett tapasztalataim alapján pedig igazolva látom, hogy a szülés minőségének javítása sok esetben nem pénzkérdés, hanem olyan emberi tényezők meglétén alapul, mint amilyen például az empátia, az elfogadás, a figyelem odaajándékozása vagy a szülő nő és a családja iránt érzett tisztelet.

 

Apák születnek

A 90-es évektől egyre inkább elterjedtté vált, hogy az apákat is beengedték a szülőszobára.  Felismerték, hogy „az együttszülés olyan esemény, amely a családi kapcsolatrendszer fejlődése szempontjából pozitív lehetőségeket rejt magában, és ezt a lehetőséget ki kell használni, illetve az arra igényt tartó párok számára biztosítani kell a lehetőséget.“ (Dr. Szeverényi Péter 1990)

Nem mindegy azonban, hogy az apák hogyan érzik magukat ebben a helyzetben. Ha például a megfigyelő szerepébe kényszerülnek, nem kapnak információt és érzelmi támogatást, esetleg a személyzet időnként feladatokkal is ellátja őket, sokszor nem segít abban, hogy érzelmileg bele tudjanak merülni a folyamatba és mélyen átélhessék azt. 

Ha a szülés körüli segítők (szülésznő, dúla, szülészorvos) az anya és az apa számára egyaránt érzelmi biztonságot nyújtanak, az nagyban támogatja az elengedés folyamatát. Az intimitás tisztelete pedig lehetővé teszi, hogy a szüléshez nélkülözhetetlen oxitocin hormon, melyet szeretethormonnak is neveznek, áramlani tudjon a nő testében és ezzel segítse a szülés folyamatát, valamint a szülők és a baba közti kötődést.

Megfelelő fizikai, érzelmi támogatás mellett viszont a szülés egy olyan katartikus élménnyé válhat, amit nem túlélni kell, hanem megélni jó.

 

A valóság páratlan szépsége

Nemrég egy párt, nőt és férfit kísérhettem a családdá, anyává, apává válás útján, ők így vallottak egymásnak a szülésnél megélt élményeikről:

Az édesapában a szülés sosem úgy élt, mint egy fájdalmas testi folyamat. Már a kezdetektől fogva erős spirituális tartalmat tulajdonított neki és ezért sokkal inkább kíváncsiság élt benne, mint félelem. Úgy hitte, hogy az ekkor kitörő energiák olyan elsöprőek, melyek legfeljebb villámcsapáskor, vagy egy vulkán kitörésekor szabadulnak fel. “Talán ez segített abban is, hogy a páromat ne sajnáljam vajúdás közben, hanem tegyek azért, hogy neki jobb legyen. Az, hogy én ott leszek, sosem volt kérdés. A dúla jelenléte sem, hiszen együtt készültünk fel arra, hogy család lehessünk” - idézte fel a szülés után.

Sok leendő édesanyában megfogalmazódik a kérdés, hogy vajon milyennek fogja őt látni a társa azokban a pillanatokban, amikor a gyermekük érkezése történik. Vajúdás, tolás, szülés közben. Ennek az édesapának elmondása szerint az volt a legemlékezetesebb pillanata, amikor a nő, az éppen születő anya, a szerelme szemben ült vele vajúdáskor csukott szemmel. “A szemed csukva volt, a kezemmel pedig csak az arcéledet követve köröztem lassan. A tenyeremben nem az izzadt arcbőröd éreztem, hanem a gondolataidat, a koncentrációdat és a kétségeidet. Ezt az utóbbit igyekeztem tenyeremben összegyűjteni” - vallotta meg később emlékeit az apa

Az apa jelenléte nem csupán az apára, hanem az anyára, sőt a születendő gyermekre és közös családjukra is fontos hatással van. Ez az édesanya a háborítatlanságra, az ölelésre, az egységre gondolt vissza, amikor felidézte szülésélményét: 

 „Egyre sűrűsödtek a fájások és mindenki elcsendesedett, kialudtak a neonfények, csak a mécsesek pislákoltak és halkan szólt a zene. Lassan megszűnt számomra tér és idő, csak a férjem szorító és biztonságot adó ölelése volt. Erősen koncentráltam, meg akartam élni és élvezni minden pillanatát az Élet érkezésének. Elmerültem a hullámokban, melyek szabályosan ismétlődve erősödtek és gyengültek. A szünetekben felidéztem a jóga-légzést. Az aranyfonál-légzés segített, hosszúra fújt aranyfonalamtól hamarosan napfényes lett a szülőszobánk. Minden összehúzódásnál erőt adtak, erősítettek az anya-magzat analízis képei, amelyet a kisbabám küldött nekem még a felkészüléskor. Béke, nyugalom és biztonság hármasában voltunk.

Pedig a szobában volt minden segítőnk. Egyszer csak elkaptam a szülésznőnk átszellemült tekintetét. Gyönyörködött! Ebben a pillanatban ráébredtem, hogy valóra vált az álmom! Úgy szülhetek, ahogy elképzeltem! Kórházban háborítatlanul, a legnagyobb békében.

A fájdalom és gyönyör hömpölygő forgatagában ölelkeztünk a párommal. Szétválaszthatatlan örök egységgé lettünk. Csak lebegtem a hullámokban könnyedén, súlytalanul. Szabadon szárnyaltam, kiteljesedve nőiességemben.

Kisimult a hullámzó tenger, s az olykor szögletes világ gömbölyű egész lett…”

 

Ha kíváncsi vagy Emőke gondolataira a család, az apa, a segítők jelenlétének fontosságára a szüléssel, születéssel kapcsolatban, akkor kapcsolódj be az Anyastart Szülésfelkészítő Programba! Emőke nem csupán ezzel a témával, hanem a várandósság, a szülés, a gyermekágy valamint párkapcsolati ésa családi élet, így a kisgyermekes kor kérdéseivel kapcsolatban is szívesen elkalauzol téged a jövőben a Békés Emőke családkísérő dúla Facebook oldalon.