Kijelentkezett felhasználó kép

Hibák, amiket ne kövess el, ha futsz!

Hibák, amiket ne kövess el, ha futsz!

Imádsz futni, van egy jó futócipőd, már egy menő órát is vettél, gyűjtöd a szebbnél szebb futóruhákat. Ám mégis előfordulhat, hogy hibákat követsz el a futásaid során – de nyugi, ez szinte mindenkivel megesik. A legjobb, amit tehetsz, hogy ha hibáztál, akkor legközelebb kijavítod a hibáidat!

 

Minden futásodat ugyanolyan tempóban, közepes intenzitással teljesíted

 

Sok futó úgy gondolja, a legjobb, ha minden edzést közepes tempóval és intenzitással fut, mert ez számára a jóleső, könnyű, és nem igényel túlzott energiabefektetést. Így viszont kimaradnak azok az edzések, amik fejlődést hoznának és változatosságot vinnének az edzésekbe. Mindenképp érdemes tempósabb, erősebb szakaszokat is tartalmazó futásokat csinálni, de a lazább, könnyű tempójú futások is kellenek.

Hogy miért?  A gyors futások javítják az alaptempót, hatékonyan edzik a keringési rendszert, fejlesztik az állóképességet, míg a lassabb, könnyű futások a regenerációhoz járulnak hozzá. A változatos edzésmunka nem csak a fejlődésben segít, hanem élvezetesebbé teszi a futást, és nem hagyja, hogy belefásulj a futásba.

 

Nem végzel semmilyen gyors munkát

 

Gyorsan futni – akár saját magukhoz képest – sokan nem szeretnek, pedig érdemes rendszeresen beiktatni egy komfortzónán kívüli, tempós edzést. Ha gyorsan futsz, segíted a gyors izomrostok fejlődését, a számuk és térfogatuk növelését, hozzájárulsz az izom-ideg kapcsolat javításához, emellett pedig szoktathatod a testedet a megnövekedett tejsav-felhalmozódáshoz az izmokban, ezzel segítve a laktátküszöb kitolódását.

Ha hetente egyszer beiktatsz az edzéseid közé egy gyorsabb futást, esetleg iramjátékos futást végzel, sprintelsz néhányat, fartleket, dombfutást, tempófutást próbálsz ki, máris sokat tettél a saját futóteljesítményedért és a fejlődésedért. A gyors munka segít, hogy később hosszabb távokat tudj teljesíteni gyorsabban, és hosszabb ideig tudj futni lassabb tempóban

 

Nem változtatsz menet közben, még akkor sem, ha szükséges lenne

 

Sokan csak úgy képesek elégedettek lenni saját magukkal, ha pontosan azt csinálják edzésen, mint amit előre elterveztek. Pedig előfordul, hogy menet közben újra kell tervezni, ez pedig nem kudarc! Az olyan előre kiszámíthatatlan változók, mint az időjárás, a fáradtság, a stressz, az allergia, és a menstruációs ciklus, hatással lehetnek a futásra. Ha valami miatt nem megy az edzés, akkor alkalmazkodj hozzá és merj változtatni. Az edzés egy eszköz a céljaid eléréséhez, de nem kell görcsösen ragaszkodni hozzá, ha épp valami miatt nem megy. Ha nem tudsz úgy futni az edzésen, ahogy eltervezted, engedd el a teljesítménykényszert, fuss lazán, élvezd, keresd a flowt. Ha egy edzés nem a terveid szerint alakul, az nem a világ vége!

Össze-vissza edzel

 

Van, hogy egy héten csak egyszer futsz, mert annyira el vagy havazva, van, hogy minden nap nekiiramodsz. Van, hogy csak rövidet futsz, van, hogy 20 kilométerig meg sem állsz. Nem baj, ha lelkes vagy, de érdemes rendszert vinni az életedbe, és kitűzni célul, hogy például egy héten legalább háromszor futsz. Ha megvannak a viszonylag fix időpontjaid, sokkal könnyebben tudsz tervezni, és még a sérüléseket is könnyebben elkerülheted a rendszeresség segítségével.

 

Nem törődsz a sérülésmegelőzéssel

 

Aki fut, annál benne van a pakliban egy esetleges sérülés előfordulása. Emiatt nem csak akkor érdemes a sérüléssel foglalkozni, ha már bekövetkezett, hanem előtte is, hogy meg tudd előzni.

Ha szeretnéd elkerülni a sérülést, tarts be pár fontos szabályt.

  • Soha ne hagyd ki a futás előtti bemelegítést, készítsd fel az izmaidat a terhelésre.
  • Nem kell minden edzésen a határaidat feszegeti, és a maximumon teljesíteni.
  • Figyeld a tested jelzéseit, ha fáj valami, és futás közben nem múlik el, ne erőltesd az edzést.
  • Pihenj eleget, hogy a tested regenerálódni tudjon két edzés között.
  • Végezz izomerősítő gyakorlatokat, különös tekintettel a törzsed és lábad izmaira.
  • Ne feledkezz meg a rendszeres nyújtásról futás után, hogy az izmaid rugalmasak maradjanak.
  • Edzés után töltsd vissza a szénhidrát- és fehérjeraktáraidat, hogy ezzel segítsd a regenerálódást, és a folyadékbevitelről is gondoskodj. 

 

 

Ha okosan futsz, biztos lehetsz benne, hogy sérülésmentesen, eredményesen és sokáig tudod majd űzni ezt a sportot!

 

Ha úgy érzed, segítségre szorulsz a futásban, akkor csatlakozz a számodra megfelelő szintű Kilométerfaló Futóprogramhoz!

Fotó: Freepik