Kijelentkezett felhasználó kép

Hogyan szoptassak nyáron?

Hogyan szoptassak nyáron?
Próbáld ki a videótárunkat egy hétig ingyen Kipróbálom

Minden évszaknak megvan a maga könnyebbsége és természetesen a nehézsége is. A nyár üzenete a szabadság maga. Sokáig van világos, minden zöld, a természet burjánzik, jönnek a kerti partik, a zsibongás és a nyaralások, vannak friss alapanyagok a hozzátápláláshoz. A hangulatunk egész más a langyos nyári estéken, mint a novemberi ködös zimankóban. A legnagyobb előny talán mégis az, hogy a gyerkőcöt ugyanabban a ruhában ki tudjuk vinni a szabadba, amiben otthon is jól érzi magát, nem kell egy overállba beleszuszakolnunk, csak felkapjuk, és indulhatunk is. Ez eddig mind remek, de… A nagy meleg miatt változtatnunk kell a napirenden, hiszen nem indulhatunk sétálni 10 és 15 óra között, küzdünk a meleg kiütéssel, mert bármit teszünk, a csemeténk akkor is izzad (ártalmatlan jelenség egyébként, nem fáj, nem viszket, nem fertőz, csak esztétikai probléma), minden úszik a naptejben, meg kell védenünk őt a rovaroktól, és mindenki mást mond, hogy a kis csecsemőnket hogyan szoptassuk. Járjuk ezt egy kicsit alaposabban körül, hogy nyugodt szívvel tudjunk dönteni!

Az anyatej, mint étel
Az első és a legfontosabb alapigazságunk, hogy az anyatejnél jobb táplálék nincs az első hat hónapban. El lehet ugyan kezdeni a hozzátáplálást már a negyedikben, ha az élethelyzetünk ezt megkívánja, de ha a baba érdeke az egyedüli döntő tényezőnk, akkor bátran várjuk meg, hogy a hatodik hónapot betöltse! Ha nagy a kísértés, mert a nagyi kosár számra hordja a friss, bio gyümölcsöt a kertjéből, inkább válasszuk a fagyasztást! Csecsemőknek nem javaslunk befőttet, illetve lekvárokat, és bár veszítünk valamennyi vitamint a fagyasztással is, mégis jobb választás, mint az egyéb tartósítási eljárások. A barackok mindig nagy kedvencek szoktak lenni, az ízük és az állaguk miatt is. Ezeket érdemes konyhakészen tenni a fagyasztóba. Hámozzuk meg, majd almareszelőn vagy botmixerrel készítsünk belőle pürét! Ennek nagy előnye, hogy időt spórolunk, amikor hirtelen szükségünk lesz rá, de ami még fontosabb, hogy kiolvasztás után nem enged ki a leve, nem lesz szivacsos állaga a gyümölcsnek, amit már nem biztos, hogy ilyen formában szívesen adnánk a babának.  
Ha már a második félévben járunk, a szoptatás máshogyan, de továbbra is nagyon értékes. Simítja a lelket, csillapítja a fájdalmat és természetesen táplál. Vannak persze olyan csecsemők, akik nem adják alább, és szinte csak anyatejet fogadnak el, akár 8 hónapos korukban is, de ez sem probléma, ha a gyarapodásuk megfelelő. Az a jó hozzátáplálás, amit a baba irányít, a mi dolgunk, hogy kínáljuk az életkorának megfelelő alapanyagokból készült ételekkel. Lehet, hogy a fogzás miatt átmenetileg nem kérnek kanállal semmit, ezen nem kell aggódnunk, a fog áttörésével ez magától elmúlik. A nagy melegben elképzelhető, hogy nem kívánja a meleg ételt, és csak gyümölcsöt vagy anyatejet eszik, miközben a főzelékeket elutasítja. Ne erőltessük az étkezést, nem történik végzetes hiba, ha átmeneti visszalépés történik a hozzátáplálásban, bátran higgyünk a babánk ösztöneiben, és iktassunk be több szopit, ha inkább arra vágyik!  

Az anyatej, mint folyadék
Az anyatej nagy része víz, ezért folyadékpótlásra is kiváló. A természet egyik csodája, ahogy változtatja az összetételét. Egy szoptatáson belül sem egységes. Az első percekben egy alacsonyabb kalóriatartalmú, szomjoltásra tökéletes rész ürül, és ezt követően jön a zsírdúsabb, úgynevezett hátsó tej. Nagy melegben előfordulhat, hogy a baba csak néhány percet szopizik, mert nem éhes volt, hanem szomjas, és csak az első tejet szerette volna meginni. A tápanyagok aránya és mennyisége a baba életkora szerint is változik, ezért anyatej adományozásnál mindig próbálunk figyelni arra, hogy hasonló életkorban legyen a tejtestvér is. Azt is ide sorolom, hogy amikor úgy érkezik második gyerkőc, hogy az első még szopik, a szülést követően akkor is megjelenik az előtej, mert a szervezet a kicsi igényeihez alkalmazkodik, mert tudja, hogy az ő táplálása a prioritás. Ezeket azért tartom fontosnak idebiggyeszteni, hogy lássuk, az anyatej mindig tökéletes. Nincs olyan, hogy valakinek a teje nem elég zsíros vagy túl erős. Az anyatej mindig úgy jó, ahogy van. Bízzuk bátran rá magunkat, hiszen fognak érkezni a tanácsok, hogy nagy meleg van, kiszárad az a gyerek, adjál neki valamit inni! Lássuk, hogy ez mikor igaz!
Pro: a csecsemők valóban sokkal gyorsabban kiszáradnak, mint a felnőttek, és ez lehet számukra veszélyes.
Kontra: az anyatej magas víztartalma alkalmas megfelelő folyadékpótlásra.

És ha kevés a folyadék?
Adott nekünk a természet segítséget, hogy könnyen tudjunk dönteni, hogy szükséges-e beavatkoznunk, és mivel. A csecsemők kutacsa nagyon jó indikátora a folyadék ellátottságuknak. Ha fekvő (ez fontos) állapotban besüpped, azaz nem csak kitapintható, hanem látható a rombusz alakja a fejtetőn ránézésre is, akkor a babának folyadékra van szüksége. Ennek nem muszáj víznek lennie. Tökéletes az is, ha beiktatunk egy szoptatást. Az első félévben ezt a verziót szoktuk javasolni.
Ha már idősebb a gyerkőcünk, bátran adhatunk neki pohárból vizet inni. Ha eddig kizárólag szopott, nem is érdemes cumisüvegre szoktatni. Olyan poharat válasszunk, aminek kifelé hajlik a széle, vastag fala van (nehogy el tudja harapni) és illik a pici kezekbe. Tökéletes erre akár egy feles, vagy a régi decis presszós pohár is. Nagyon fontos szabály 1 éves kor alatt, hogy csak forralt, visszahűtött vizet adunk a csecsemőknek, hogy megelőzzük a hányás, hasmenés kialakulását, ami ebben az életkorban jóval veszélyesebb, pont az előbb említett kiszáradás miatt. Ezek a kórokozók egyébként is nyáron, a melegben tarolnak, ezért a higiéne még fontosabb. A forralás 24 óráig tartja biztonsággal csíramentesen a vizet, ezért, ha olyan babavizet választunk, amit palackozás előtt megforraltak ugyan, de az nem fogy el egy napon belül, fel kell forralnunk újra, ha az is van ráírva, hogy forralás nélkül adható. Figyeljünk a 24 órás szabályra! Ez érvényes a tápszer, tejpép, gabonapép készítésénél is.

A gyerekek között nagyok a különbségek, hogy mennyit isznak. Legjobb, ha az első félévben anyatejjel, a másodikban anyatejjel vagy vízzel csillapítjuk a szomjukat, és nem kapnak cukros gyümölcsleveket vagy teákat. Itt is igaz, ami a hozzátáplálásnál. Kínálunk, nem tukmálunk. Amíg a gyerkőcnek jó állagú a széklete, elég folyadékot kap. Igaz ez akkor is, ha úgy érezzük, nem iszik eleget. Itt pedig fontos megjegyeznünk, hogy a szoptatós anyuka folyadékpótlása is nagyon fontos. Arra is figyeljetek kedves Anyukák, hogy igyatok ti is eleget hozzá, hiszen ti is nagyon fontosak vagytok!