Less be a GYA tornászok adventi naptáraiba!
December közeledtével előkerül az örökzöld kérdés: Mi kerüljön az adventi naptárba??? Arra gondoltam, hogy megkérdezem erről a Gyerünkanyukákat, és ebből olyan szuper ötletbörze kerekedett, amit szeretnék írásban is összefoglalni.
Ami elsőre szemet szúrt nekem, az az volt, hogy nagyon sokan választanak zsebes, fiókos, vagy valamilyen más formátumú újra és újra felhasználható naptárat, nekem is egy fiókos van használatban évek óta.
És hogy mi kerül a fiókokba? Természetesen sokan operálnak mindenféle apró édességgel, finomsággal, gyümölccsel, sütivel. A lányos anyukáknál népszerűek a kis hajbavalók, a fiús anyukáknál a mini dinók és kisautók és egy kisgyereknél se lehet mellélőni a matricával, nyomdával, kifestővel sem. Abban viszont megegyeznek a megkérdezettek, hogy minél idősebb a gyerek, annál nehezebb a feladat. Kamasz lánynak jó ötlet lehet a simnkcucc, pipere, vagy parfüm minta, de mi legyen a kamasz fiúkkal? Ha valakinek van valami tippje, árulja el nekem is, mert lassacskán én is odaérek… :D
És mi a helyzet, ha a kis bigyó nem fér bele a zsebbe? Arra is van megoldás: “Van, hogy kincskereső térkép van benne, és meg kell találniuk az elrejtett meglepit. Ez nagyon jól jön, amikor venni kell nekik valamit... Sál, kesztyű (mert már megint elhagyta), színes ceruzák (mert már megint elfaragta), vagy csak megszakad a szívük valami apróságért, én meg nem bírom kivárni, hogy ne adjam oda.”
Néhány háztartásban már nincs is naptár, inkább a karácsonyi manó csintalankodik és rejti el az apróságokat. Nekem nagyon tetszik ez a megoldás, de egyelőre csak odáig jutottam, hogy remekül szórakozom mások ötletein és fényképein. :)
Van, ahol minden nap egy betlehemi figura kerül elő és így Karácsonyra áll össze a teljes Betlehem. Én egyszer készítettem ilyet kartonpapírból, ami sajnos nem a legidőtállóbb megoldás volt, két évig bírták a figurák.
Sokan egy jó sok darabos építő készletet, vagy kirakót osztanak szét 24 adagra, én is csináltam már ilyet és elképesztően nagy sikere volt, az első néhány nap nagyon izgatottan találgatták a gyerekek, hogy vajon milyen kép lesz a végeredmény. Persze ehhez az kell, hogy este Anya, amikor már mindenki alszik, nekiüljön és előre összerakja a cuccot. ;)
Több helyen olvastam, hogy pici karácsonyfadíszek kerülnek fel pici karácsonyfákra, nekünk is van egy mini műfenyők, amire egyik évben a naptárban voltak a díszek, illetve tavaly beszereztem egy baba-kompatibilis filc fenyőfát is, tépőzárazható díszekkel, ez is nagyon klassz megoldásnak bizonyult.
Van, ahol mesék varázsolódnak az adventi naptárba, vagy a család együtt olvas adventi mesekönyvet, ezekből is már rengeteg variációt lehet kapni mindenféle korosztálynak feltéphető lapokkal, kinyitható ablakokkal és ki tudja még, mivel. A mesékkel pedig át is evezhetünk az élményekhez: családi program, társasjátékozás, mozi kupon, sütisütés, és nézzétek még mennyi minden:
“Az eddigi legnépszerűbb adventi kalendárium az volt (és a mai többször előkerül), hogy vettem 24db karácsonyi képeslapot és minden nap a hátuljára ráírtuk este, hogy mi történt. Van egy parafatáblánk, oda került fel minden este és a végére összeállt a karácsonyfa.”
“Nálunk ami évek óta bevált, hogy az adott évből 24 emléket kapnak egy-egy fényképként a zsákokba. Este együtt közösen emlékszünk vissza, elevenítjük fel mikor mit csináltunk az évben. Ha van rá idő akkor további képeket keresünk hozzá és az egész napot végigmeséljük.”
Szuper ötlet lehet az is, ha az adventi naptárral nem csak kapunk, hanem adunk is:
“Általános iskolai ofőként csináltuk azt a gyerekekkel, hogy minden napra volt valami apró csoki, cukor, édesség, gyümi a szülőktől, és azon felül egy mini jótett, pl. ma segítek valakinek az osztályból, ma megdicsérek valakit vmiért, ma odafigyelek a tisztaságra a teremben, stb. Másnap körbeadtuk az előző napi jótettes papírkát, és akinek sikerült teljesítenie, az húzott a papír hátuljára egy kis rovátkát. Nagyon élvezték, várták, a csoki/cukor teljesen mellékes lett a végére.”
“Nagyobbakkal szép ötlet lehet a fordított adventi naptár: minden nap beletenni valamit, aminek valaki örülhet, majd elajándékozni. Valahol olvastam és említettem a gyerekeknek, teljesen belelkesedtek, úgyhogy lehet, hogy idén ez lesz az adventi mesék mellett.”
Az is lehet, hogy a te emlékeidből lesznek a legszebb új élmények: “Az egyik legemlékezetesebb volt, amikor megtaláltam a régi diafilmes dobozt (meg a diavetítőt is hozzá), és abból választottam minden napra egyet.”
De persze van, amikor a legnagyobb igyekezetünk ellenére is mellélövünk: “Egyszer vettünk gumicukros adventi naptárat, azt hittük, az évszázad ötlete lesz, hát a harmadik napon keservesen bömbölt mind a kettő, hogy ANYA, MEGINT GUMICUKOHOHOOOOOR…”
És figyelem! Arra is van megoldás, hogyan dobjuk fel az édességes adventi naptárat: “Táblás csokikat veszek, összetördelem és alufóliába csomagolom. Így nagyon jó minőségű csokikat eszenek, alig van maradék és megmarad a meglepi varázsa mert nem virít rajta semmilyen márkanév.”
Végül pedig szeretném elárulni nektek, hogy nálunk minek van mindig a legnagyobb sikere: most már szinte hagyomány, hogy a Mikulás hoz valamilyen karácsonyi pizsit, vagy pólót, de volt már rénszarvas agancsos hajpánt is. Nem tudom megmagyarázni, miért olyan varázslatos ez a fiaim számára, de imádják. :D
Nagyon sokáig folytathatnám még a felsorolást, de inkább azzal fejezem be az írást, hogy legyen az adventi naptár olyan, ami neked is jó! Ha nem lesz időd minden nap ezért külön programozni, akkor ne csináld. Ha a fogadat csikorgatod az édességektől, akkor ne azt vegyél. Ha utálod a sok kis bizbaszt, válassz másik megoldást. És ha úgy érzed, hogy az ép eszed megőrzése érdekében most valami előre gyártott játékos, építős, vagy csokis naptárat szerzel be, ne legyen miatta rossz érzésed! Ez nem verseny, a te gyereked annak fog a legjobban örülni, ami tőled szívből jön! :)