Kijelentkezett felhasználó kép

Mi okozza a csípő-keresztcsonti fájdalmat?

Mi okozza a csípő-keresztcsonti fájdalmat?
Próbáld ki 7 napig ingyen! Kipróbálom

Az elmúlt évek Gyerünk, anyukám! tornái során szerzett tapasztalatok alapján nagyon sok édesanyát érint a csípő-keresztcsonti ízület működésének zavara, főleg a szülést követő első időszakban. Domokos Flóra, a Gyerünk, Anyukám! Pilates oktatója segít körbejárni ezt a témakört. 

Miről ismerheted fel a csípő-keresztcsonti ízület problémáját?

Ha már szültél és rendszeresen mozogsz, akár érintett is lehetsz a csípő-keresztcsonti ízületi problémában. Fájdalmat érzel mélyen a farizmodban? Járáskor néha úgy érzed, mintha beakadt volna valami a derekad alatt, a csípőd körül? Alsó deréktáji merevséget, fájdalmat tapasztalsz, vagy furcsa kattanásokat hallasz a medencéd mozgásakor torna közben, vagy utána?

Ha a leírtak közül bármelyiket tapasztaltad már, akkor elképzelhető, hogy a csípő-keresztcsonti ízületed működése nem megfelelő: vagy túlságosan mozgékony, vagy túlságosan feszes.

Mindig igyekszem hangsúlyozni, hogy nem szabad a hibátlan, tökéletes mechanikát elvárni a testünktől, mivel azonban a csípő-keresztcsonti ízület egyike azoknak az ízületeknek, amelyek a legnagyobb súlyt viselik, ezért erre a problémára mindenképpen érdemes odafigyelni. 

A csípő-keresztcsonti ízület az alsó test, mondhatni felfüggesztése, ezért stabilitása és egészsége az egész test működésére kihat.

Egy kis anatómia: mi is az a csípő-keresztcsonti ízület

A keresztcsont a gerinc alsó szakasza: a deréktáji gerincszakaszt alkotó csigolyák alatt helyezkedik el, alatta pedig a farokcsont található a gerincoszlop legalján. Bár eredetileg öt csigolyából áll, felnőttkorra a keresztcsont mindenkinél egy egységes, nagyjából kézfej méretű és ásófej alakú csonttá nő össze.

A keresztcsonthoz tehát felülről a deréktáj legalsó csigolyája kapcsolódik, alulról pedig a farokcsont. Hogy a két oldala se álljon illeszték nélkül, mindkét részen a megfelelő oldali csípőcsont kapcsolódik hozzá kiszélesedett, csípőlapátnak nevezett részével. Bár a csípőcsontok és a keresztcsont találkozási pontjai nem tudnak olyan mozgásokat végezni, mint a térd vagy a könyök, valódi ízületeik vannak.  

Tehát, két valódi ízület található hátul, a deréktáj alatt, a középvonaltól kissé jobbra, illetve balra. Ezek kis mértékű elmozdulásokra képesek csupán, mivel sűrű és szoros szalagrendszer tartja őket stabilan. Akkor miért van szükség két ízületre? Egyrészt azért, mert az általuk a medenceövben létrejövő kis mértékű mozgás nélkül nagyjából olyan lenne a járásunk, mint egy roboté, másodszor pedig ezek nélkül nem lennénk képesek hüvelyi úton szülni. 

Miért lehet problémás egy ennyire stabil ízület?

Minden ízületre igaz, hogy akkor válik kellemetlenné, amikor a rá ható erők egyensúlya valamilyen okból megbomlik. A csípő-keresztcsonti ízület esetében például szülés után a has, a medencefenék, és a far izomrendszereinek elgyengülése hajlamosító tényező lehet, de gyakori ok az ülő életmód okozta izomegyensúly-zavar is, melyet a gyenge farizmok és a feszes hátizmok okoznak. 

Szülés után a csípő-keresztcsonti ízület megváltozik, pl. az ízületi szalagok meggyengülhetnek, és ez később sok egészségügyi problémát okozhat.

Mit tehetünk fájdalom esetén? 

Amikor nem merül fel komolyabb probléma gyanúja, valamint a kezelőorvos megengedi, a tornáztatás kifejezetten jót szokott tenni ilyen esetekben. Persze nem mindegy, hogy milyen mozgást végzünk: a futás, ugrálás, súlyzózás csípő-keresztcsonti gondok esetén nem javasolt. Érdemesebb inkább valamilyen, a mélyebb izomrétegeket is célzó, az egész testet arányosan megdolgoztató mozgásformát választani. Fontos, hogy figyelmesen gyakoroljunk, különösen a has-, hát- és farizomgyakorlatok esetén vigyázzunk, hogy a keresztcsont környékét és a derekunkat ne erőltessük meg. 

A csípő-keresztcsonti ízületre jótékonyan ható gyakorlatok:

  1. Lazító gyakorlat, hanyatt fekvésben falhoz támasztott talpakkal. 

  2. Hanyatt fekvésben a csípőízület átmozgatása.

  3. Oldal fekvésben a mély farizomzat erősítése.

  4. Székre támaszkodva a nagy farizom erősítése.

  5. A farizmok nyújtása.

Mikor kell orvost, gyógytornászt keresni?

Amennyiben felmerül a gyanú, hogy komolyabb csípő-keresztcsonti ízületi rendellenességről van szó, házi praktikák helyett mielőbb keressünk egy reumatológus szakorvost. Az ízületi betegségek esetén ugyanis fontos a gyógykezelést minél hamarabb megkezdeni, és ez túlmutat az egészséges életmód és a jól megválasztott sport keretein.

Gyanús jelek, amelyek előfordulása esetén fordulj orvoshoz: 

  • A farizomzat, a csípőtájék, a keresztcsont, illetve a deréktáj valamely szakaszán nagyon erős fájdalom jelentkezik, ami nem múlik el néhány nap alatt, vagy a lábfej irányába lesugárzik, esetleg periódusonként visszatér.

  • Alkalmanként kényszertartás, mozgásképtelenség alakul ki.

  • A fájdalom hajnaltájt vagy reggel jelentkezik, nappal "bejáratódik", de mindez heteken át fennáll.

Szerencsére az érintettek többsége a szülést követő években megszabadul ettől a problémától, és gond nélkül, fájdalommentesen tud élni, mozogni. Rendszeres torna és odafigyelés segítségével pedig jó eséllyel megelőzhető, hogy a csípő-keresztcsonti ízületi probléma újra kialakulhasson - vagyis még egy nyomós érv szól a jól kiválasztott és rendszeresen végzett mozgás mellett! 

Fotó: Unsplash