Öltözz futónak! - avagy milyen futócuccokra van szükséged?
A futáshoz alapvetően egy jó futócipőre, és egy kényelmes sportmelltartóra van szükséged, a többi ruházatot összeállíthatod a szekrényedből, póló, nadrág, zokni, és már indulhatsz is. Ám nem véletlenül vannak tele a sportboltok speciálisan futáshoz tervezett ruhákkal, amelyek amellett, hogy kényelmesek, funkcionálisak, még nagyon jól is néznek ki.
Kezdőként nem kell mindent és azonnal felvásárolnod, amire ráírták, hogy futóruha, de néhány alapdarabra érdemes beruházni, hogy már a legelején kényelmes ruhákban mozoghass, és a nem megfelelő ruházat ne vegye el a kedved a futástól. Később, ahogy haladsz előre és fejlődsz a futásban, és válik az életed részévé, úgy érdemes bővíteni a futóruhatárad is.
Mi kerüljön az alapcsomagba?
A jó futócipőt nem lehet elégszer hangsúlyozni, ez az alap. Ezen kívül a jól tartó, kényelmes sportmelltartó is fontos, ami stabilan, kényelmesen tartja, megtámasztja a melleket, megóvja őket a kellemetlen és fájdalmas rázkódástól futás közben. Ezek mellett jó, ha van a szekrényedben egy kényelmes, varrás nélküli, jól szellőző futózokni, egy futónadrág (saját ízlésed szerint rövid, háromnegyedes, esetleg hosszú), valamint legalább egy – de 2-3 darab még jobb – technikai anyagból készült futópóló.
Miért jó a speciális futócucc?
Olyan speciális anyagból készülnek ezek a ruhadarabok, amelyeket direkt sportoláshoz terveztek: jól szellőznek, elvezetik a test felszínéről az izzadságot, nem tapadnak a testedre, így nem dörzsölik ki a bőrt, nem csavarodnak ide-oda kényelmetlenül. Sokkal kényelmesebbek, praktikusabbak és tartósabbak, mint mondjuk egy melegítőnadrág és egy pamutpóló – és szerencsére a nagy sportáruházakban, illetve a fast fashion boltokban kedvező áron válogathatsz a szebbnél szebb futócuccok között.
Tényleg nem kell mindent egyszerre megvenned, apránként szépen bővítheted a készleted egy-egy darabbal, kérheted őket ajándékba is. A bővítést egyébként érdemes az adott, illetve a következő évszakhoz igazítani, tehát tavasszal tavaszi és nyári, ősszel őszi és téli cuccokat venni, (tavasszal és ősszel egyébként ugyanazokat a cuccokat viseljük), hogy naprakészen várhasd az időjárás változásait.
Mit viselj tavasszal?
A tavasz nagyon hasonló az őszhöz, csak fordítva, ősszel felfelé öltözünk, tavasszal pedig, ahogy melegszik az idő, úgy vetkőzünk lefelé, és viselünk egyre kevesebb, és egyre vékonyabb ruhadarabokat.
Ahogy melegszik az idő, a hosszúnadrágot felváltja a háromnegyedes capri, aztán a rövidnadrág, felül pedig elhagyod a meleg pulóvert, dzsekit, elég lesz egy vékony hosszúujjú, aztán a rövidujjú.
A változékony időjárás miatt figyeld a hőmérőt, hogy jól meg tudd választani, mit veszel fel – ilyenkor az is számít, hogy reggel, napközben, vagy este tudsz kimenni futni.
Mit viselj nyáron?
A nyár igen meleg, amikor az embernek amúgy sincs kedve túlöltözni – futás közben pedig még inkább fontos, hogy laza, szellős, vékony ruhadarabokat viselj. Nyárra egy vékony ujjatlan futótrikó, vagy rövidujjú technikai póló felülre, egy vékony, könnyű rövidnadrág alulra, és már mehetsz is. Ha szégyellős vagy, és nem rajongsz a rövidnadrágért, akkor válassz térd fölött végződő nadrágot, sokkal jobban jársz vele, mintha háromnegyedest, vagy hosszút vennél, ezekben túlságosan kimelegedhetsz. Szerencsére most már annyiféle hosszúságú és fazonú nadrágot lehet kapni, hogy biztosan megtalálod azt, amelyik számodra kényelmes és ideális.
A hőségben jó, ha a fejedre teszel egy vékony, sildes futósapkát, a szemedet pedig védheted napszemüveggel. A naptej a barátod – ne feledkezz el arról, hogy bekend magad!
Mit viselj ősszel?
A cipő, melltartó, zokni alap, de a többi ruhadarabot időjárásnak megfelelően tudod variálni. Szeptemberben és októberben még lehet melegebb, késő nyárias az időjárás, ilyenkor egy póló, a futónadrág (rövid vagy háromnegyedes) elegendő lehet. De előfordulnak hűvösebb, komorabb, esősebb napok is, amikor ezek a ruhadarabok már nem feltétlenül elegendőek.
Hidegebb napokon alulra egy háromnegyedes nadrág tökéletes választás, de ha fázósabb vagy, akkor hosszúnadrágban is kimehetsz – mindkettőből érdemes futónadrágot venni, de a háromnegyedesből mindenképpen.
Felülre a vékony rövidujjú helyett, vagy akár arra rá, jól jöhet egy vékony hosszú ujjú technikai felső, hidegebb időben pedig egy vastagabb futópulóver – ezek általában zipzáros, magasított nyakú darabok, hogy még inkább védjenek az időjárástól.
Esős, szeles időben jól jöhet egy szél- vagy esődzseki, amely lezárja a rajtad lévő rétegeket, szigetel, védi a tested a hidegtől, átázástól.
Egy futós baseball sapka tavasztól őszig jó szolgálatot tehet, véd a napsütéstől, illetve akár az esőtől is, kordában tudja tartani a hajfürtjeidet is, és az izzadságot is felfogja egy kicsit. Hűvösebb időben egy fejpánt, fülvédő pánt is jól jöhet, ha fázósabb vagy.
Mit viselj télen?
A téli futások jelszava: réteges öltözködés. Nem kell Michelin babának öltözni és mindent magadra aggatni, de fontos, hogy tudatosan és odafigyelve vedd fel a ruhadarabjaidat.
Alulra egy vastagabb, bélelt futónadrág a legjobb választás, de felveheted a háromnegyedes nadrágod, és rá egy másik nadrágot, a lényeg, hogy kényelmesen tudj benne mozogni. Felülre első rétegként egy ún. aláöltözetet érdemes felvenni, ez egy testre simuló, melegebb, puha anyagból készült felső, ami második bőrként védi a felsőtestet a hidegtől. Erre vehetsz egy futópulóvert, ami melegen tartja a tested. Ha fázós vagy, vagy nagyon hideg van, akkor az aláöltöző és a pulóver közé elfér egy vékony technikai póló is. Nem a vastagabbnál vastagabb ruhákat kell magadra húzni, hanem több vékonyabb, de szellőző réteget, így a tested izzadsága a rétegeken keresztül is el fog párologni, nem dunsztolod be magad, nem izzadsz be úgy, hogy aztán emiatt megfázz.
Az ősszel beszerzett széldzsekit ráveheted a pulóverre, hogy még jobban szigeteljen. Lehet kapni nagyon szuper futómellényeket is, amelyek vékonyak, de a pulóver fölé felvéve szintén szigetelik és melegen tartják a testedet – és akár a dzsekire is rá tudod venni, ha olyan az idő, és számodra ez az ideális.
Télen ne feledkezz meg a sapkáról, hogy védd a fejed a hidegtől, jól jön egy csősál, ami a nyakadat védi, és a kesztyű is jó szolgálatot tesz.
Azt jó, ha tudod, hogy télen, amikor futóruházatba öltözve kilépsz az ajtón, nem érzed majd olyan melegnek őket, mint a télikabátodat. De nem baj, ha elinduláskor még egy picit fázol, ahogy bemelegedsz, ezt már nem fogod érezni: ha jól választottad meg a ruhadarabjaidat, és van rajtad felül legalább 3 réteg téli technikai ruha, nem fogsz fázni.
Okos öltözködés, fél siker!
Nincs rossz idő, csak rosszul öltözött futó. A legnagyobb hidegben, és melegben is fel lehet úgy öltözni, hogy a lehetőségekhez mérten jól érezd magad az adott időjárásban és hőmérsékletben. Futás előtt érdemes mindig kinézni az ablakon, megnézni, hány fok van, és a következő 1-2 órában milyen hőmérséklet-ingadozás és időjárásváltozás várható (melegszik-e az idő, lesz-e eső vagy havazás), és ennek megfelelően megpróbálni felöltözni. Gyakorlat teszi a mestert, pár alkalom után rá fogsz érezni, hogy számodra milyen az optimális viselet, mi a kényelmes, miben nincs meleged, vagy miben nem fázol.