Tényleg ülésre vagy ítélve?
Ha Szívós Zoli cikkét ülve olvasod, akkor tedd a két kezed a combjaidra, csúsztasd fel a csípődig, és figyelj, mert a napi több mint 12 órányi ülés eredményét ott találod!
Van egy szuperjó hírem: a testünk egy csodálatos szerkezet, kiválóan alkalmazkodik a körülményekhez amelyeknek kitesszük. Nem herdálja el az energiánkat olyan dolgok fenntartására, amikre nem használjuk. Nagyon ügyesen vigyáz magára. De vajon a döntéseink is ezt támogatják?
Hányszor edzel egy héten? Mennyit sétálsz? Milyen gyakran mozgatod át magad csak úgy? Szoktál játszani, túrázni, mászkálni a kölyökkel? Mondj egy számot! Körülbelül hány óra a hetedből?
És mi a helyzet az üléssel?
Mondj egy számot! Őszintén. Munka, közlekedés, étkezések, pihenés. Számíts bele mindent! Manapság egy átlag amerikai 13 órát tölt ülve. Mi a helyzet veled?
Még mielőtt belelendülnék, leszögezném, hogy nem akarom az ülést máglyára vetni, az emberiség rákfenéjének nevezni. Az ülés természetes. Azonban érdemes tudni, hogy közben inaktívvá tesszük sok izmunkat. Kikapcsolnak a stabilizáló funkciók is, és az így kialakult testhelyzet számos diszfunkciót eredményez. (Ilyen például az előre helyezett fejtartás, a púpos hát, vagy a rövidülések és a túlfeszülések.) A testünk kiválóan alkalmazkodik. Jelen esetben, ha a nap túlnyomó részét ülésben töltöd, akkor ahhoz.
Ha ezt a cikket ülve olvasod, akkor tedd a két kezed a combjaidra! Csúsztasd fel csípődig! Csak semmi rosszaság! ;) Ahol most van a tenyered, ott lenne a csípőhajlítód valahol, de alig találni, mivel ebben a hajlított pozícióban inkább a hasadat érinted. Szóval a kis hajlítók, napi sok órában ebben az állapotban figyelnek inaktívan. Az eredmény: rövidült és gyenge izomzat. Amikor pedig nagy ritkán felegyenesedsz, akkor ők inkább rövidülve maradnának, hiszen ahhoz alkalmazkodtak. Ezért a medencéd előre billen, és a derekad túlfeszülve kompenzál. Nagyszerű recept a derékfájásra.
Ez csak egy példa, remélem szemléletes. Viszont nem ez a legsúlyosabb következménye az ülő életmódunknak. Egy átlagos irodai munkát végző dolgozónak több mozgásszervi sérülése van, mint egy építőipari munkásnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a fizikai inaktivitást a negyedik legjelentősebb megelőzhető halálokként tartja számon, ugyanis a korábban említetteken felül növeli a szívbetegség, a cukorbetegség, a metabolikus szindróma és a rák kialakulásának az esélyét is.
Szóval.
Az ülés megrövidíti az életünket.
Érdemes aggódni és szorongani emiatt? Határozottan nem!
A múlton senki nem tud változtatni, az eredményén azonban igen, mégpedig mostantól. A szokásiad mérlegének rossz tálkája most még lehet, hogy lent van, azonban ha megpakolod a jó oldalt, idővel egyensúlyba hozhatod.
Minden nap edzel? Mániákus jelvény-gyűjtő vagy? Egy hardcore GYA-s? Ez tök jó! De az írás első felében említettél két számot. Emlékszel? A mozgás és az ülés órái. Tedd a mérlegre kérlek! Szerintem látod.
A problémák megoldása és megelőzése ugyanazon múlik: növelned kell az aktivitásodat, javítani a mozgásminőséget az alábbi irányelvekkel:
- Csökkentsd az ülés mennyiségét!
- Ülőmunka esetén 30 percenként tarts 2-5 perc szünetet, hogy átmozgasd magad! Egyszerű gimnasztika tökéletesen megfelel.
- Válts gyakran pozíciót! Nincs gond a görnyedéssel, de ne tartson sokáig! Húzd ki magad, de az se legyen megterhelő! Dolgozz állva egy asztalnál, vagy guggolva egy szék előtt! Ülj le a talajra!
- Mobilizálj! Hengerezz, nyújts és erősíts nagy mozgásterjedelemben minden nap!
Légy tudatos és hálás! Gondoskodj a testedről példát mutatva a környezetednek!
Mozgásra születtél.
Ha szívesen edzenél Szívós Zolival, akkor nézz szét az alakformáló programjaink között. Zolival találkozhatsz a Kilométerfaló futóprogramok közép és haladó óráin, a Videótárban, a Csak30! Pluszban, a Popsizomban, a Szuperhasban , az Alakformáló Plusz és az Erősítő Extra programban.