Ti kérdeztetek, a nőgyógyász válaszolt!
- Ki kell várni szülés után a 6 hetet a szexuális élet újrakezdésével és hogyan is kezdjük újra?
Hivatalosan ki kell várni a 6 hetet a szakma szabályai szerint. Miért van erre szükség? Aki már szült, az tudja, milyen a szülés, és mi történi a női testtel: kitágul a méhszáj, kitágul a gát is, a szülés alatt szükség lehet gátmetszésre is. A méhszájnak kell bizonyos idő, amíg visszahúzódik.
A nőgyógyász magyarázata a 6 hetes szabályra
A méhlepény pedig egy nagyjából kéttenyérnyi sebfelületet okoz a méh felszínén. A méh visszahúzódik a szülés után, és a méhben található seb is összehúzódik, azonban ennek a sebnek még be kell hámosodnia – úgy kell elképzelni, mint egy horzsolást, ami rendkívül érzékeny. A gyógyulás során, amíg a hámosodás nem fejeződik be, váladék és vér távozhat a méhből – ez a gyermekágyi tisztulás. Ilyenkor tampon használata sem javasolt, helyette inkább betétet érdemes használni, mert ez a véres-nyákos váladék kiváló táptalaja a baktériumoknak. A tampon használata kedvez a kórokozóknak, amelyek könnyen elszaporodhatnak, ami pedig gyulladást okozhat a méhben. Fontos tudni, hogy nem csupán egyszerű hüvelyfolyás vagy gomba alakulhat ki, hanem nagyon komoly, a méhet és a kismedencét érintő gyulladás is, amivel akár újra kórházba kerülhet a kismama. Ilyen esetekben antibiotikumos kezelésre szorulhat, ami miatt nem tud szoptatni, de extrém esetben sajnos akár a méh eltávolítása is szükségessé válhat. Éppen ezért, amíg a gyógyulás-hámosodás-tisztulás nem fejeződik be, addig a szexuális élet sem ajánlott a nagyfokú fertőzésveszély miatt.
Az teljesen egyéni, hogy ez a gyermekágyi tisztulás kinek mennyi ideig tart, mikor fejeződik be. Császármetszés után a folyamat gyorsabb, mert ott a műtét során végeznek egy kisebb méhtisztítást, így aki császárral szült, az akár 2-3 hét alatt is áteshet ezen a tisztulási folyamaton. A hüvelyi úton szülő édesanyák esetében ez a folyamat lassabb, 6-7 hét is szükséges lehet, mire a vérzés teljesen megszűnik. A tisztulási folyamatot azonban mindenképpen figyelni kell!
Aki hüvelyi úton szült, és átesett gátmetszésen, annak figyelembe kell vennie a szövetek regenerálódását a szexuális élet újrakezdésekor. Bármilyen műtét után 6 hét az igazi regenerációs időszak, ennyi kell általában a heges szövetnek a gyógyuláshoz. Az együttlét feszülést okozhat a gát szöveteiben, és ha ezek nem állnak helyre megfelelően, az szakadáshoz is vezethet. Erre szintén fontos odafigyelni.
Amikor nem volt gátmetszés, repedés, illetve császármetszéssel született a baba, akkor sem érdemes siettetni a dolgokat. Ebben az esetben a következőkre kell tekintettel lenni: ha már 7-10 napja nem volt semmilyen vérzés, az anya pedig úgy érzi, hogy a szervezete felépült, akkor készen áll az együttlétre – de ekkorra általában el is telik a 6 hét.
- Van-e javaslat arra, hogy milyen pózban érdemes az együttlétet kezdeni szülés után?
A szakirodalomban erre nincs „hivatalos” javaslat, de mindenképpen olyan pózban érdemes együtt lenni, amelyikben nem feszül sem a hüvely, sem a gát, hogy ne okozzon sérülést. A síkosító például segíthet az együttlét megkönnyítésében, de a lényeg a türelem és az ellazulás
- Milyen változásokon megy át a hüvely a szülés során? Lehet-e utána is olyan, mint régen?
Ez is egyénfüggő, de az biztos, hogy tökéletesen ugyanolyan már nem lesz a hüvely, mint szülés előtt volt. A nőgyógyász biztosan meg tudja mondani egy nőről, hogy szült-e hüvelyi úton, vagy sem. A hüvelyen átmegy a baba, ez pedig okozhat változásokat. Nagyon sok függ attól, hogy a baba mennyi időt töltött a szülőcsatornában a kitolási szakaszban, ez pedig a szülésvezetés módján is múlik, valamint azon is, hogy mennyire siettetik baba megszületését. Az sem jó, ha a baba túl gyorsan megy keresztül a hüvelyen, hiszen akkor a szervezetnek nincs ideje alkalmazkodni, tágulni, de a túl lassú szülés sem ideális a hüvely szempontjából. Valamennyi tágulást mindenképpen okoz a szülés, ennek egy része természetesen vissza fog alakulni. Intimtornával, gátizomtornával sokat lehet segíteni a hüvely állapotának megőrzésén. Ezt már a terhesség alatt érdemes elkezdeni gyakorolni.
- Honnan lehet tudni, hogy a hüvely állapota megfelelő-e?
A hüvely állapotát befolyásolja a hüvelyi szülések száma, a baba/babák mérete, a kitolási szakasz időtartama, illetve az anya testalkata és súlya is, ezen kívül a kötőszöveti rugalmasság is befolyásoló tényező. (Az izmainkra van ráhatásunk, de a kötőszöveteinkre nincs.)
Ha a baba születése után már eltelt egy év, és az anya végzi az intimtornát, már nem szoptat, mégis panaszai vannak – például érzi, hogy tágabb, nem jó a szex, levegő jut a medencébe, vizeletcsepegést tapasztal – , akkor mindenképpen fel kell keresni egy nőgyógyászt.
A hüvelyi tágasságnak különféle fokozatai vannak, ennek függvényében tud a szakember terápiát javasolni. Ha nagyfokú az eltérés, és súlyos panaszokat okoz, esetleg méhsüllyedés is társul a hüvelytágulás mellé, akkor sok esetben műtétet javasolnak.
Az intim lézerkezelés is megoldás lehet, ami a műtét és az intimtorna közti átmenet. Ez egy fájdalommentes megoldás, amely lézerhullámok segítségével stimulálja a hüvely kollagéntermelési folyamatait, illetve a kollagénrost-képző sejtek működését. Hüvely-rejuvenációnak (hüvelyfiatalításnak) is nevezik.
A pácienstől függ, hogy mennyire zavarják a panaszai, de mindenképp érdemes szakembernél tájékozódni, egyeztetni nőgyógyásszal arról, hogy az adott helyzetben mit javasol.
A teljes beszélgetést tartalmazó videót itt tudjátok megnézni.
- Hogyan lehet a gátvarratot ápolni, rugalmasabbá tenni?
Gátvarrás után azt szokták javasolni a szülésznők, hogy amíg bent vannak a varratok, sokat kell zuhanyozni. A víz ugyanis puhítja a varratot, így az nem lesz olyan szúrós és kellemetlen. Varratszedés után, vagy felszívódó varrat esetén bármilyen sebkezelő krémmel lehet kezelni az érintett területet, hogy ne száradjon ki, és ne váljon érzékennyé. A hüvely optimális esetben egy nedves közeg, mindazonáltal ilyenkor erre is érdemes ügyelni.
A varrás okozhat kellemetlen érzés, a „varrás mentén szétszakadok” sokaknál előfordulhat, de nyugodjunk meg, ez normális és idővel el fog múlni. Persze előfordulhat, hogy egy felszívódó varrat mégsem szívódik fel, esetleg bent marad egy varratrész, emiatt kialakulhat egy tokosodás (a szervezet érzi az idegen anyagot és körbeveszi egy tokkal), ami nyomhat egy ideget, ez pedig okozhat fájdalmat, kellemetlen érzést. Ha ilyet tapasztalnunk, akkor mindenképpen vissza kell menni a nőgyógyászhoz, hogy ezt ellenőrizni és kezelni tudja.
- A hüvelyszárazságnak van köze a szoptatáshoz, a szoptatás befejezésekor elmúlik? A hüvelyszárazság a korral jár?
Minél idősebb valaki, annál inkább szárazabbá válhat a hüvelye, főleg a változókorhoz közeledve. A szoptatás során megváltozik a hormonháztartás, aminek mindenkinél más hatásai vannak. A hormonális változások a hüvely nyáktermelő képességére is hatással vannak, vagyis igen, a hormonháztartás megváltozása okozhat hüvelyszárazságot.
- A hüvely felső része érzékeny intim kapcsolat közben, és pisiléskor is, majd elmúlik. Mi okozhatja ezt?
A hölgyek húgycsöve rövid, és közel van az intim területekhez, ezért súrlódás alá kerül szex közben. Emiatt sokszor előfordul szülés után, illetve szexuális életüket kezdő fiatal lányoknál, esetleg partnerváltáskor, hogy egy steril jellegű húgycső-gyulladás alakul ki az irritációtól, de az E. coli baktérium is okozhat gyulladást. Ha egy-két pisilés után elmúlik az érzékenység, akkor valószínűleg csak a húgycső fertőzése, gyulladása áll fenn. Amennyiben azonban a fájdalom tovább megmarad, húgyhólyag-hurut is előfordulhat.
- Volt libidó, nincs libidó... Mikor billen helyre, és mivel lehet támogatni?
Mint minden másban, ebben is nagyon sok egyéni különbség van. Hormonális, illetve evolúciós és pszichés okai is vannak a libidó változásának a szülés után. Általában a szoptatás befejezésekor helyre szokott állni, de ezt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hiszen nem mindenkinél történik így. Nemcsak a szoptatás befolyásolja, hanem az újdonsült anya lelkiállapota (főleg első gyermekeseknél jellemző a libidócsökkenés), hogy mennyire feszült a gyerek körüli teendők miatt, mennyire fáradt, mikor érzi azt, hogy el tudja engedni magát, és a párjával való romantikázás nem stresszt, hanem örömforrást jelent számára. Nagyon összetett pszichés kérdés, hogy ez mikor billen igazán helyre.
Sok nőnél fordulnak elő fizikai problémák is, például gátfájdalom, hüvelyszárazság, de a tágabb hüvely is okozhat gondot, amelyek miatt nem kellemes az együttlét, és amelyek következtében a nő feszültté válik. Ezek a problémák pedig egymást gerjesztik, így egy idő után már nem is tudható bizonyosan, hogy testi vagy lelki okokra vezethető vissza a libidó csökkenése.
Számos esetben az apukák is érintettek, ők is változásokon mennek keresztül, nekik is stresszhelyzet lehet egy kisbaba érkezése. Számukra is nehéz lehet, hogy mikor, hogyan kezdeményezzenek, hogyan szóljanak és nyúljanak hozzá az újdonsült anyukához. Az elutasítás vagy egy sikertelen, kellemetlen együttlét a férfiakat is bizonytalanná teheti.
- Milyen hatással van a fogamzásgátló a libidóra?
Nem lehet biztosan kijelenteni, hogy a fogamzásgátló, amit az anya szed, rossz hatással lehet a libidóra, így azt sem, hogy az abbahagyása javít majd rajta. Meg lehet persze próbálni, hiszen a gyógyszer abbahagyása egyszerűbb és előnyösebb megoldás, mint a szoptatás abbahagyása. A fogamzásgátló tabletták, vagy a méhen belüli hormonális fogamzásgátlók okozhatnak libidócsökkenést – de ebben is egyéni különbségek vannak, vagyis két nőre teljesen más hatással lehet ugyanaz a fogamzásgátló.
- Melyek a legkorszerűbb fogamzásgátló módszerek, a legjobb hormonos és hormonmentes megoldások?
Azt szoktam javasolni, hogy mire a kismama a 6 hetes kontrollra érkezik, gondolja át a távlati terveit, melyek a további családtervezési szándékaik, illetve mikorra terveznek további családbővítést. Fontos az is, hogy az épp megszületett gyermek hogyan, milyen körülmények között, mennyire könnyen vagy nehezen fogant meg – ezek a kérdések is lényegesek a fogamzásgátló módszer megválasztása szempontjából.
Ha valaki szoptat, akkor egyetlen, speciális összetételű fogamzásgátlót lehet szedni, amelyből nem megy át hormon a tejbe. Szoptatás alatt tilos az egyébként használt, ismert fogamzásgátló tablettákat szedni, ezek csak akkor alkalmazhatók, amikor már nem szoptat az anyuka.
Előfordul, hogy valakinek nem megfelelő az említett gyógyszer, mert vérezni kezd tőle, ami nem áll el 10-14 napig – ilyenkor abba kell hagyni a tabletta szedését. Pici áttöréses vérzés előfordulhat, ami elmúlik, akinél viszont nem, annak más fogamzásgátló módszert kell keresni, amit a szoptatás alatt is alkalmazni tud.
Ezt a gyógyszert egyébként a szoptatás után is lehet szedni, bár nem ez a legkorszerűbb tabletta – ezért ha valaki már nem szoptat, a nőgyógyászával egyeztetve érdemesebb egy alacsony hormontartalmú, korszerű fogamzásgátlóra váltani.
A spirál akkor javasolt, ha nincs családtervezési szándék, vagy csak későbbi időpontra tervezik, mert a spirálok 3-5 évig használhatók, és drágábbak is, így nem érdemes egy évre ezt a megoldást választani.
- Mit tehet az, aki hormonmentes megoldást keres, nőgyógyász segítsége nélkül?
A legnagyobb biztonságot nyújtó megoldás a gumióvszer. Ezen kívül lehet kapni spermaölő zseléket, azonban ezek sokkal kevésbé jelentenek biztonságos módszert. Magyarországon még nem annyira elterjedt, de létező megoldás a női pesszárium, ami tulajdonképpen a gumióvszer „női” megfelelője. Viszonylag egyszerűen felhelyezhető, akár egy tampon, a méhnyakra kell ráhúzni.
A ciklusmonitorizálás is hormonmentes módszer. Ilyenkor a különböző jeleket figyeljük, úgy mint az ébredési testhőmérséklet változása, a nyák változása, valamint ovulációs teszttel lehet figyelni a peteérést. Ez azonban a legkevésbé biztonságos módszer, ha a teherbeesés elkerülése a cél.
Ezek voltak a legfontosabb témák, amelyekre a Gyerünk, anyukám közössége kíváncsi volt.
A teljes beszélgetést tartalmazó videót itt tudjátok megnézni.