Tippek a laposabb hasért
Aki ismer, azt tudja, hogy nem vagyok híve a külsőnk, és pláne nem egy külön kiragadott testrész fetisizálásának, és még soha senkivel nem dolgoztam a Pilates óráimon csak és kizárólag azért, hogy laposabb legyen a hasa. Azt azonban el kell ismerni, hogy aki szeretne sportos életet élni, életmódváltásba fogott vagy elégedetlen a súlyával, izomzatával, azoknál bizony a has alakja, feszessége, a pocak mérete, a derék körfogata egy időre fontos témává válik, és joggal.
Min múlik, hogy lapos-e a has?
Vannak, akik könnyen megtartják a szép alakjukat, vagy például szülés után gyorsan és megerőltetés nélkül visszanyerik a korábbi formájukat. A többi emberben pedig ott motoszkál a kérdés, hogy: miért pont ők? Nos, mint általában az életben, itt is több faktor dolgozik együtt.
Ami adott, az a típusunk
Bármennyire is szeretünk megfeledkezni erről, bizony számít a genetika. Aki alapjáraton tónusosabb izomzatot örökölt erősebb kötőszövetekkel, annak kisebb eséllyel fog megereszkedni a hasa, akár az izomzatot, akár a bőr és a bőr alatti kötőszövetek (itt van ugyanis a zsírraktárunk is) állapotát nézzük. A lazább kötőszövettel rendelkező embereknek viszont már jobban meg kell dolgozniuk az izomzat tónusáért, és valószínűleg az évek, illetve a gyerekek számának növekedésével a hasa hajlamosabb lesz kidomborodni, a bőr megereszkedni.
Aki pedig hízásra hajlamosabb, annak külön munka lehet a has- és derék környéki alakformálás – izomtónus ide vagy oda. Ezek azok a dolgok, amiken nem szabadna keseregnünk, viszont tudom, hogy ezt könnyebb mondani, mint megtenni. Az viszont jó, ha már sikerül reálisan tekintenünk a saját adottságainkra, mert akkor hatékonyabban tudunk velük dolgozni.
Ahol már közbe tudunk lépni:
- testtartás,
- izomtónus,
- kardio típusú mozgás és
- az étrend.
Kezdjük a testtartással
Ebben a tekintetben is vannak örökletesen meghatározott adottságok, azonban ezen a téren az életmódunkkal és odafigyeléssel nagyon sokat tehetünk önmagunkért! Elsőre talán felszínes összefüggésnek tűnhet, de az igazság az, hogy tényleg rengeteget számít a pocak méretében a tartásunk. Érdemes otthon a tükör előtt próbálkozni: a görbe hát, a túlságosan előre- vagy hátrabillentett medence, az összenyomott, magába roskadt testtartás pocakot “eredményez”. Ezzel szemben, ha kihúzzuk magunkat, megtaláljuk a vállaink és a medencénk helyét, a hátunkat, a derekunkat nem engedjük összeesni: máris helyére kerül a has tájéka, és bekapcsol az izomzat is. Tehát a testtartás javításáért is meg lehet és meg is kell dolgozni, mert számos jótékony hatása van.
Nézzük az izomtónust!
Ez a kifejezés ebben a kontextusban az izomzat alapjáraton fennálló feszességét takarja. Nem szerencsés, ha ez nagyon kevés, de természetesen az is baj, ha túlzottan feszes. A megfelelő izomtónust erősítéssel és némi nyújtással tudjuk elérni, de attól máris óva intek mindenkit, hogy ész nélkül felülésekbe kezdjen! A közhiedelemmel ellentétben ugyanis nem erre lesz szükség, hanem a törzsközéppontot körben erősítő és nyújtó gyakorlatokra, amelyeknek egy része a legmélyebb hasizmot, a haránthasizmot célozza. Hogy melyek ezek a gyakorlatok, az nagyban függ az alkattól, életkortól és erőnléttől, esteleg a korábbi sérülésektől (szétnyílt hasizom, császárheg, egyéb műtéti heg).
Hogyan tudunk ledolgozni a hasi zsírpárnákból?
Ennél a pontnál azt fontos tudni és szem előtt tartani, hogy a fogyás nem úgy működik, hogy amelyik izmot dolgoztatom, annak a környezetében fogyok. A sport, a tornázás egyértelműen segíti a fogyást, de mindezt a teljes szervezetre vetítve. A sokat dolgoztatott izom pedig természetesen hosszú távon formásabb lesz – ez felel az “optikai tuningért”. Azt azonban mindenképpen szeretném hangsúlyozni, hogy aki több kilót is szeretne fogyni, annak a kardio típusú mozgást is be kell építenie az életmódjába.
Az étrend
A hasi zsír eltüntetéséhez tartozik még egy fontos téma, mégpedig az étrend. Van, akinél elegendő egy kis figyelem: kerülni a cukrot, sok zöldséget fogyasztani, számolni a kalóriákat, stb. Míg másoknál már szükség lesz dietetikus tanácsaira, és van az a típus is, akinél a hasi zsírréteg hormonális okok miatt alakult ki – az ő esetükben egy orvos, egy dietetikus és a kitartó mozgás lesz az, ami meghozza a várt eredményt. Nyilván itt is az a lényeg, hogy ismerjük fel, melyik típusba tartozunk.
Itt a végén mégegyszer leírom, amit nem győzök hangsúlyozni: nem szabad önmagában csak a hasat nézni! Az edzéseknek, a tartásjavításnak, az életmódváltásnak a teljes emberről kell szólnia! A céljainkat pedig mindenképpen a realitás és a testünkkel való jó barátság talaján kell megfogalmaznunk, (hiába vannak néha nagyon türelmetlen napjaink) különben csak légvárakat építünk.
Amit én javaslok mindenkinek, aki hasonló munkába kezd, az az, hogy mindenképpen találjon egy olyan mozgásformát, amit igazán élvez, mert a kitartó munkához szükség van a tartós inspirációra, és persze az sem árt, ha van élvezeti értéke is.
Szerző: Domokos Flóra