Kijelentkezett felhasználó kép

Így találd meg a tökéletes futócipőt

Így találd meg a tökéletes futócipőt

A futáshoz a lábad kell, és egy pár futócipő – ezt biztosan hallottad már. De azt a pár futócipőt, ami tökéletes a lábadra, és élvezetes benne futni, nem mindig könnyű megtalálni. Még a rutinos futókkal is előfordul, hogy „mellényúlnak”, és olyan cipőt vesznek meg, ami nem ideális számukra. Hoztam egy kis segítséget, hogy mire figyelj, amikor futócipőt vásárolsz, remélhetőleg így könnyebben megtalálod a neked való lábbelit.

A divat a futócipők közé is begyűrűzött, egyre szebbek és trendibbek a futócipők. Ez nagyon szuper, ám megnehezíti a vásárlást, hiszen sokan az alapján akarnak cipőt venni, hogy az milyen színű, és mennyire szép. Pedig lehet, hogy a nem annyira tetszetős színű futócipő sokkal inkább neked való, és sokkal nagyobb élmény lesz benne futni, mint egy csillivilli, divatosabbnak ítélt darabban. Bár nagyon fontos a küllem, mégis inkább a következő szempontokra figyelj a vásárlásnál! 

Milyen felületen futsz?

 

A futócipőket alapvetően aszfaltos vagy terepes csoportokba sorolhatjuk.

Ez alapján a elsősorban a talpkialakításuk különbözik, annak megfelelően tervezik meg őket a gyártók, hogy aszfaltra vagy terepre alkalmasak leginkább.

Persze aszfaltos cipőben is lehet terepen futni, és terepesben is aszfalton, de az az ideális, ha a talajtípusnak megfelelő cipőben futsz.

 

Ha tudod, hogy hol fogsz futni, mindig a terephez válassz futócipőt, ne a futócipőhöz terepet.

 

Aszfaltra való futócipők

Keményebb felületű, de kevés egyenetlenséget tartalmazó borításra készülnek a cipők, melyek:

  • Könnyű súlyúak,
  • talpuk puhább,
  • párnázottabb, ezzel tudják csillapítani a futás során a lábra ható becsapódásokat, azaz védik az ízületeket, csontokat, izmokat attól, hogy odavered a lábad a talajhoz futás közben.

 

Terepre való futócipők

A terepre tervezték őket, ahol:

  • változatos talajviszonyok, egyenetlenségek,
  • tereptárgyak, akadályok bukkannak fel futás közben,
  • a cipő pedig segít abban, hogy ilyen körülmények között biztonságosan haladhass.

A terepcipők masszívabbak, keményebbek, tartósabbak, mint egy aszfaltos cipő, a talpuk kialakítása is más, hiszen erősebb, mélyebb talpmintázat és bordázat jellemző rájuk, hogy a puhább, sáros, csúszós talajon is tudjanak „kapaszkodni”, ne csúszkáljanak futás közben.

 

Milyen a lábad?

 

Meghatározó tényező a futócipő választásnál, hogy milyen a lábállásod, merre – vagy merre nem – dől a bokád futás közben.

  • Ez az egész mozgásodat befolyásolja, hatással van a futóstílusra is.
  • Ha nem a lábállásodnak megfelelő futócipőt viseled, akkor az rontja a futásod hatékonyságát, és akár fájdalomhoz, sérüléshez is vezethet!

 

Ha befelé dől a bokád, akkor ún. pronáló stílusban futsz:

  • Futás során a lábboltozatodat éri erősebb terhelés.
  • Ha enyhe vagy erősebb lúdtalpad van, akkor ebbe a kategóriába tartozol.
  • Neked olyan futócipőre van szükséged, ami stabil, vagyis rendelkezik egy belső támasztékkal, megerősítéssel a belső talpélnél.
  • Ez megakadályozza, hogy futás közben a bokád túlzottan beessen, bedőljön, a támaszték mondhatni kiegyensúlyozza a lépéseidet.

 

Ha kifelé dől a bokád, akkor szupináló a stílusod:

  • A külső talpéledet és a sarkad külső részét éri nagyobb terhelés futás közben.
  • A magasabb lábboltozatú futókra jellemző a szupinálás.
  • Ha kifelé dől a lábad, akkor egy neutrális, de erősebb párnázottságú futócipő a megfelelő választás számodra.

 

Ha a bokád se befelé, se kifelé nem dől, akkor ún. neutrális a stílusod:

  • Ideálisan, a saroktól a lábujjig gördülsz előre a talpadon futás közben,
  • és sem a belső, sem a külső talpél nem terhelődik túl.
  • Számodra a neutrális futócipő ideális választás.

Ha nem tudod, hogy milyen a lábállásod, akkor se ess kétségbe, a futóboltokban a szakértő eladók segítségével könnyen megállapíthatod majd. A legtöbb boltban van futópad, így mozgás közben láthatják majd, hogy hogyan lépsz, ami megkönnyíti a futócipő választást.

 

Milyen méretű futócipőre van szükséged?

 

Azzal biztosan tisztában vagy, hogy mekkora cipőt hordasz utcára. De azt tudod, hogy mekkora futócipőre van szükséged? Jó, ha tudod, hogy nem ugyanakkorára, mint az utcai cipőd, hanem nagyobbra!

Miért a nagyobb méretű futócipőt válaszd?

  • mert futás közben a láb nagyobb terhelést kap, mintha gyalogolnál,
  • mozgás és terhelés hatására megduzzad,
  • emiatt egy normál méretű cipőben fájdalmat, kidörzsölődést tapasztalhatsz,
  • megnyomhatja a cipő a lábad, és könnyen kényelmetlenné válhat.

Emiatt az az általános javaslat, hogy az utcai cipőd méreténél 1-1,5 számmal nagyobb futócipőt vegyél – de ez mindenkinél eltérő, van, akinél ez 2 méret is lehet.

Hogyan állapítsd meg, hogy a megfelelő méretű futócipőt választottad-e?

Érdemes több méretű cipőt is felpróbálni, és megnézni, hogy a lábadnak mennyi helye van a cipőben:

Általában megfelelő a méret, ha a lábadat teljesen a cipő orráig előrecsúsztatva a sarkadnál befér az ujjad hátul a cipőbe, vagy ha teljesen hátranyomod a sarkad, akkor a nagylábujjad és a cipő orra között van még kb. egy nagyujjnyi hely.

Ezt a cipő vásárlásakor az eladó is mindig megnézi, ezért nyomkodja meg a lábujjadnál, hogy ezt ellenőrizze.

 

A futócipőt ne az általános lábméreted alapján válaszd ki, mert mozgás közben a láb helyzete más, mint gyaloglás közben, ráadásul meg is duzzad.

 

Az eltérő márkák méretezése között lehetnek különbségek, lehet, hogy az egyik márkából kisebb, a másikból nagyobb méret kell, pedig a lábad mérete nem változott. Hogy egyszerűbb legyen a dolgod, érdemes tudnod a számodra megfelelő méretű futócipő belső talphosszát centiméterben – ez ugyanis minden márkánál azonos, ezzel nem szoktak variálni. Ezt írják rá japán méretezésnek a cipők dobozára, emellett pedig EU, US, UK méretezés szerepel a dobozokon. Mi az EU méretet figyeljük általában, de az eltérő méretezés miatt jó tudni a japánt, azaz a centit is.

 

Hogyan próbálj futócipőt?

 

  • Általában délután, vagy este érdemes futócipőt próbálni és vásárolni, mert ekkorra a láb már duzzadtabb, fáradtabb a napi igénybevétel miatt, könnyebb modellezni, hogy futáskor milyen lesz a lábad.
  • Sportzokniban próbálj, hiszen futni is abban fogsz, nem mezítláb vagy nylonharisnyában, így fogod valóban érezni, hogy milyen érzés a cipőt viselni.
  • A cipő mérete legyen nagyobb az utcai cipődénél. Lehet, hogy elsőre felvéve furcsa lesz egy nagyobb cipő, de hidd el, hogy futás közben szükség lesz rá, és nem lesz zavaró a nagyobb méret.
  • Ne csak állj a boltban, hanem nyugodtan kocogj, ugrálj is, teszteld mozgás közben a cipőt. Teljesen szokványos látvány a futóboltokban a körbe-körbe kocogó vásárló. Ha van rá lehetőség, akár a futópadon is próbáld ki a cipőt.
  • Mindig fűzd be rendesen, és kösd is meg a cipőt, ne csak beledugd a lábad. Úgy vedd fel, mintha tényleg futni indulnál benne.
  • Mindkét lábadra vedd fel a cipőt, ne csak az egyikre! Az egyik lába mindenkinek erősebb, talán kicsit nagyobb is, akkor tudod megállapítani, hogy jó-e neked az adott cipő, ha mindkét lábadon viseled.
  • Próbálj fel több modellt, olyat is, ami első ránézésre nem tetszik, mert nem szép a színe, vagy bumfordinak érzed – lehet, hogy lábadon az lesz a tökéletes. Hasonlítsd össze a felpróbált modelleket bátran, melyiket milyen érzés viselni, mit tapasztalsz benne, mi a jó, mi a kevésbé jó.

Ne azért vegyél meg egy futócipőt, mert a barátnődnek is olyan van, vagy mert nagyon tetszik. Ha egy cipőt nem érzel kényelmesnek, akkor ne azt vedd meg. Ne ragaszkodj feltétlenül az első elképzelésedhez, hagyd, hogy az eladók segítsenek, tanácsokat adhassanak, legyél nyitott, adj esélyt a számodra ismeretlen márkáknak is, és ne siesd el a vásárlást.

A jól megválasztott futócipő hosszú hónapokon keresztül lesz a társad, megérdemled, hogy megfelelő lábbeliben sportolhass!

 

Meddig jó egy futócipő?

 

Mint mindennek, a futócipőknek is van optimális élettartama, ezt általában a cipőben megtett kilométerszám alapján lehet meghatározni. Általánosságban elmondható, hogy egy átlag futócipő 800-1000 kilométert bír ki úgy, hogy a középtalpának habanyaga, ebből fakadóan a csillapítása és talpának minősége nem gyengül. De ez márkafüggő, mert vannak olyan modellek, amik 1400-1500 kilométert is gond nélkül kibírnak.

 

Csak addig használd a futócipőt, amíg az anyaga nem gyengül meg. A szerkezetileg gyenge futócipő nem tartja stabilan a lábat futás közben, aminek sérülés lehet a vége.

 

Fontos tudni, hogy a cipő a szekrényben állásban is tönkre tud menni!

Ha van egy futócipőd, amit alig használtál, de 3 évig állt a szekrényben, akkor azt jobb, ha már nem veszed elő és nem futsz benne, mert gyengült az anyaga, és nem fog rendesen csillapítani, ez pedig sérüléshez, fájdalomhoz vezethet!

Azt is jó, ha tudod, hogy a szülés előtt használt futócipőd a szülés után már nem biztos, hogy megfelelő lesz, mert esetleg megváltozott a csípőd, a térded, a bokád állása, lazábbak lettek az ízületeid, emiatt pedig máshogy lépsz, mozogsz.

Ha valamilyen kellemetlenséget tapasztalsz abban a cipőben, ami a szülés előtt jó volt, érdemes elgondolkodni egy új cipőn, elmenni másfajta modellt is felpróbálni.

 

Miért vegyél jó cipőt?

 

Azt gondolom, hogy a futócipő egy olyan befektetés, ami megtérül. Lehet, hogy egy jó minőségű futócipő nem olcsó, viszont megéri az árát.

Hosszú ideig kényelmesen használható, segít, hogy fájdalom, kellemetlenség nélkül futhass, illetve elkerülhesd a nem megfelelő cipő használatából adódó sérüléseket.

Ha sportolsz, az egészségedért és a jó közérzetedért teszed, nem szenvedni, fájdalmat érezni akarsz közben, és nem akarod azért abbahagyni a mozgást, mert egy rossz lábbeliben indultál edzeni. Megérdemled a jó futócipőt, ami védi a lábad, az ízületeidet, segít a hatékony futómozgásban, és kényelmes.

A jó futócipő hű társad lesz sok-sok kilométeren keresztül, és nem akarod majd az első edzés után a sarokba vágni, mert kényelmetlen és fáj benne a lábad.

Szánd rá az időt, energiát és pénzt, hogy egy számodra megfelelő, jó minőségű futócipőt vásárolj, amiben élmény lesz minden egyes futóedzés!

 

Fotók: Rawpixel; HOKA ONE ONE