Kérlek, ne fuss a szülés után!
És akkor megláttad a gyönyörű tavaszi napsütésben a futókat, az ismerősöket, ahogy harapdálják az érmeket a fotókon és elhatároztad, a következő futóversenyen ott a helyed. Te akarod harapdálni az érmet és te akarsz pacsizni a családdal a célban. Oké, akkor most higgadj le, mert én mondom neked, nem fogsz te futni a következő futóversenyen!
Miért ne fuss a szülés után?
Mármint nem fogsz te futni a következő versenyen, ha kevesebb mint 9 hónapja szültél. Legyen ez a bűvös határidő, mert könnyű megjegyezni. Annyi mint egy terhesség. Igen, annyi idő kell “visszaterhesedni” mint amennyit a “megterhesedés” vett igénybe.
Rengeteg anyuka indul gyorsan útnak, mert lehet menni babakocsival, nem kell semmi extra cucc és nem is kerül semmibe. De ez nagyon becsapós. A túl korán megkezdett, nem helyes mozgással kivitelezett futás több bajt okoz mint amennyi haszna van.
Vegyél otthonra egy boxzsákot arra az időre, amíg felkészülsz a futásra és beszéljük át, miért nem éri meg kapkodni.
Konyhanyelven fogom mondani, egyrészt, mert nekem így jó, másrészt mert neked sincs több latinra és hókuszpókuszra szükséged.
RELAXIN
Ez a hormon már a terhesség második hetétől egészen a születés pillanatáig termelődik. Az a feladata, hogy rugalmassá, nyújthatóvá tegye az izmokat, megnöveli a kötőszövetek víztartalmát és lazítja az ínszalagokat. Egyszóval, mindent segít tágítani, kimozdítani, nyúlni, nőni a kismedencében, ezzel támogatva a terhességet (és távolítva minket a normál, általános állapotunktól,ehh). Ne is menjünk bele, annyira ijesztő, de pl a szeméremcsontnál lévő ízületet is fellazítja, ezért fájhat, szúrhat a szeméremcsont a terhesség alatt, de nem kíméli a keresztcsont-csípőcsonti ízületet sem. Teszi mindezt azért, hogy aminek ki kell férni, az kiférjen ;)
MEDENCE
Nem a fürdő. És ezzel el is érkeztünk az egyik legfontosabb dologhoz a futással kapcsolatban.
Képzelj el egy hatalmas hasú, 42 hetes terhes nőt. Nézd meg oldalról:
- kicsit előreáll a feje,
- előreeesnek a vállai,
- aztán haladva lefelé,
- a gerinc deréktáji szakaszánál előreáll a hasa,
- szinte elhúzza a derekát és kiáll a feneke épp mint a kacsának.
- panaszkodik, hogy fáj a dereka és nagyobb terpeszben tipeg.
Milyen fizikai változások történnek a terhesség alatt és szülés után?
A szülést követően a következő “károkat” írhatjuk a listára:
- Meggyengül a hasfal, medencefenék, a fenék izmai és a combhajlítók (comb hátsó része)
- Megfeszül (rövidül, beáll, kinek hogy ismerős) a csípőhorpasz (kb ami a combot és a hasat “összeköti”), a beesett derék résznél a mély hátizmok és a combfeszítők (comb elülső része)
- Befelé fordul a térd, a lábszár és befelé dől a boka
Ha ebben az állapotban futni kezdesz, a versenynevezés mellé akár gyógytorna bérletet is kérhetnél egyből. Szinte kizárt, hogy a meggyengült has -és farizmokkal, az alulműködő combhajlítókkal, megrövidült gerincet tartó hátizmokkal és horpasszal, na meg combokkal élvezhető és jó legyen a futómozgás.
Természetesen történhet az, hogy futsz és élvezed, de gondolj arra, hogy a medencéd messze van attól a neutrális, futáshoz ideális helyzettől, amiben lennie kéne. Van, akinek a nyaka és a háta fáj, de gyakoribb a derékfájás, a csípő fájdalma, a térd, boka vagy akár talp sérülései. Az előrebillenő medence jelentősen megváltoztatja a terhelést és a talajfogást.
Hogyan készítsd fel magad a futásra, a szülés után?
És akkor mégis mi a fenét csinálj, ha most kiderült, hogy még a következő versenyen is csak néző leszel?
- Erősítsd meg a gát területét
- Erősítsd meg és zárd a hasfalad
- Erősítsd meg a feneked
- Nyújtsd a combod (elülső oldal) és a csípőhorpaszod
- Finoman nyújtsd és mobilizáld a hát deréktáji szakaszát
- Ne ülj sokat, ne állj sokat
Ha ez elég ijesztő volt, akkor mehetünk ezzel a témával tovább, konkrét gyakorlatokkal is.
Illetve, függetlenül az eltelt időtől, a szülés utáni programunk ezeken mind javít.
De addig, ha jólesik és több türelmed lesz a munkához, vegyél egy érmet és harapdáld