Kijelentkezett felhasználó kép

Mit tehetünk az ízületeink védelméért a hidegben?

Mit tehetünk az ízületeink védelméért a hidegben?

Az ízületek sajnos nagyon könnyen válnak érzékennyé. Meglehetősen sokan vannak a Gyerünk, anyukám! közösségében is, akiknek valamilyen okból – korábbi sérülés, gyulladás, kopásos folyamatok, vagy autoimmun megbetegedés miatt – gyakran fájnak az ízületeik. Ezekre a problémákra általában jellemző, hogy érzékenyen reagálnak az időjárás változásaira, a hideg idő beálltát pedig különösen rosszul viselik.

Az ízületeink nem mások, mint a csontjaink találkozási pontjánál található különleges “alkatrészeink”. Egyaránt biztosítják a csontok közötti kellő összeköttetést, és a megfelelő elmozdulást. Több különböző szövettípus alkotja őket, mint például csont, porc, kötőszövet, és úgynevezett ízületi nedv is található bennük.

Hasonlóan a technikai, informatikai vívmányokhoz, az emberi szervekre is részben igaz, hogy minél komplexebb egy struktúra, annál sérülékenyebb. Az ízületeink sokféle szövettípusból álló, komoly igénybevételnek kitett szerveink. Emiatt az évek múlásával mindenkinél “amortizálódnak” egy kicsit. Természetesen ennek mértéke nagyon eltérő lehet.

Hogyan lehet jól vigyázni az ízületeinkre?

 

A legjobb “menekülési stratégia” itt is, mint oly sok más esetben: a megelőzés. Az ízületeink akkor maradnak jó formában, ha a mindennapokban eleget mozgunk, megelőzzük, de legalábbis kordában tartjuk a tartáshibákat, ügyelünk a testsúlyunkra, és egyik testrészünket sem terheljük tartósan túl.

Emellett fontos tudatosítani, hogy az egészséges táplálkozás és a kellő mennyiségű alvásebben az esetben is nagyon sokat jelent.

Oké, ez mind szép és jó, de ez az elmélet, és vannak ezzel szemben a mindennapok, meg ez az élet nevű folyamat, amiben mindig történik valami, esetleg a kedvenc sporttevékenységünk nem kifejezetten ízületbarát, viszont nem élet nélküle az életünk; és még meg sem említettük az örökletes faktorokat, pedig azok is sokban befolyásolják az egyéni eseteket.


A rendszeres szakorvosi vizsgálat alapvető fontosságú az ízületi károsodás korai tüneteinek felismerésében és kezelésében.

Szeretem azt hangsúlyozni, hogy nem kell tökéletesen csinálnunk minden nap mindent a testünk érdekében, azonban mindenképpen tanuljuk meg a személy szerint nekünk való ártalomcsökkentési stratégiákat! Például, aki nagy futó, tanulja meg a számára szükséges kiegészítő gyakorlatokat, hogy a far- comb- és lábszárizmok működési egyensúlya rendben maradjon, tehát ne legyenek sem túldolgozó, sem letapadt, “lazsáló” területek.

Aki pedig egész nap ül, és esetleg derékból csavarodnia is kell alkalmankét a munkahelyén, az:

  • Mindenképpen iktasson be gerinctornát, tartásjavító tréningeket, jógát vagy pilatest, hogy ne veszítse el a gerinc kisízületeinek és a vállövének a mozgékonyságát.
  • Az is beválhat, amikor egyik-másik ízületünk érzékenyebbé válik, hogy a megfelelő mozgás vagy gyógytorna mellett a kollagénbevitelre is odafigyelünk egy ideig.

 

Készüljünk fel a hidegre!

 

Aki tudja magáról, hogy az ízületei érzékenyek, vagy egyiküket-másikukat sokat terheli, a fenti tippeken túl figyeljen oda az öltözködésre is, ha jön a hideg idő! Ez érvényes a munkahely-bolt-suli-ovi-otthon körön cirkálásra, a tea- vagy kávégőzös téli kirádulásokra, és a gyerek fociedzésén sátorban fagyoskodásokra is – és természetesen hatványozottan igaz a téli szabadtéri sportolásra!

Az ízületeket téli, szabadtéri sportolás közben mindig tartsuk melegen, és gondoskodjunk a folyadék- és kollagénbevitelről is.

 

“Egy hegedűsnek ilyenkor már kesztyűben kell járnia!” – mondta október végén a hegedűtanárom, amikor tíz éves voltam, és nem, nem azért, mert félt a reumától, hanem mert tapasztalatból tudta, hogy a zenészek kézfején a sok kis ízület az átlagosnál nagyobb igénybevételnek van kitéve, és ha hosszú távon szeretnénk virtuózul használni őket, akkor óvnunk kell őket a hidegtől!

 

De miért bántja az ízületeket a hideg?

 

A hideg idő érkezése légnyomásváltozással is jár. A csökkenő külső légnyomás a testünk szöveteinek kismértékű tágulását eredményezi. Ez mindenkivel megtörténik, de a többség ezt meg sem érzi. Az arra érzékenyek azonban az ízületeikben érzik ezt a változást, akinek pedig régebbi sérülése vagy komolyabb ízületi betegsége van, azoknál ez kifejezetten fájdalmas élmény, ami esetenként még átmeneti mozgásbeszűkülést is eredményezhet.

Amikor pedig egy testrészt tartósan hidegnek teszünk ki, az jelentősen rontja a vérkeringését, így az izmok, ízületek tápanyagellátása is romlik, ráadásul a hideg hőmérséklet miatt az izommunkával termelődő hő sem hasznosul jól, ezért az izmok, inak merevebbek maradnak, és az ízületben is kevesebb folyadék termelődik. Ez mind-mind a mozgás minősége ellen dolgozik, illetve az ízületek túlterhelődésének, valamint sérülések veszélyét is hordozza.

 

Hidegben az izmok és ízületek vé- és tápanyagellátása romlik, merevebbek maradnak, ezért fokozott a sérülés kockázata a tartós terhelés, azaz sport közben.

Tél van és én kint szeretnék edzeni – mire figyeljek?

 

Két teendőd van ebben az esetben. Az első: ha télen futsz, síelsz, korizol, vagy csak egyszerűen szabadtéren vagy fűtetlen sátorban focizol, teniszezel, hegedülsz, stb. – barátkozz meg a réteges öltözködés fogalmával, és ősszel, télen figyeld a szervezeted jelzéseit!

A másik nagyon fontos dolgod pedig: a megszokottnál is alaposabb, gondosabb bemelegítést kell végezned az edzések előtt! Természetesen vannak olyan ízületi problémák, amelyeknél ellenjavallt a hideg időben vagy hideg helyen történő sprotolás. Ilyen tipikusan az arthrózis, ami a hétköznapokban “ízületi kopás” néven fut, vagy például az autoimmun okokból fellépő, hol romló, hol javuló rheumatoid arthritis is. Természetesen egy kellemes séta vagy kirándulás ilyenkor is szóba kerülhet, de kiemelten fontos a megfelelő öltözet és alapvetően az állapot karbantartása a mindennapokban.