Kijelentkezett felhasználó kép

Ezek a terhesen nem ajánlott sportágak

Ezek a terhesen nem ajánlott sportágak
Próbáld ki 7 napig ingyen! Kipróbálom

Sportolni - terhesen

Vannak sportok, gyakorlatok és pozíciók, amelyeket tanácsos elkerülni a terhesség idején még akkor is, ha a babavárás teljesen zavartalan, az anyuka makk egészséges, és eleve fitt. Ezeket a mozgástípusokat kategóriákba lehet sorolni, és a kategória maga egyben magyarázat is arra, miért ellenjavalltak. Azért súgok is. ☺

1. MELEG, MELEGEBB, TÚL MELEG

Kerüljük el a túlmelegedést okozó körülményeket a sportolás során! Oka: megfigyelték, hogy nem tesz jót a tartósan felhevült anyai test a baba fejlődésének, így a biztonság kedvéért a sportolási tanácsokat adó szakemberek is tartósan felvették ezt a szempontot a listájukra. Itt csupa olyan dologról beszélünk, amibe belefuthattok, így FIGYELEM!

'Hot' jógázás (tehát túlfűtött teremben végzett jógaóra), melegvízben úszás (32°C feletti), nyári melegben, magas páratartalmú, szellőzetlen helységben izzasztó edzés, szaunázás – mind kerüljenek most ki a rutinotokból.

2. FELÜLÉS, PLANK & FRIENDS

Kerülendő sok kedvelt erősítő gyakorlat: felülések, hasprések és egyéb szokványos hasizomgyakorlatok, a plankelés, a fekvőtámasz és a súlyemelés. Miért? A súlyemelést nem ragoznám túl, terhesen nem javasolt nehezet emelni. A többivel az a helyzet, hogy ahogyan nő a pocak, a törzsközéppont (divatos nevén "core") belső erőviszonyai megváltoznak, és ezek a gyakorlatok ilyenkor inkább a hasfal közepét és a deréktájat terhelik. Ebből pedig peches esetben gerincprobléma és fokozott hasizom-szétnyílás is lehet, amikre a terhesség eleve hajlamosít, és inkább megelőzni próbáljuk, ha sikerül.

Edzettségi szinttől függően az otthoni kismama tornába a plank egy ideig beilleszthető: de fontos, hogy helyes technikával végezd, és amikor az már nem sikerül, hagyd el ezt a gyakorlatot. Itt a Trimeszter programban pedig rengeteg, a fentiekhez hasonló, de egyszerűsített, biztonságossá tett törzsizomzat-fejlesztő gyakorlattal fogtok találkozni. Kérünk, hogy higgyétek el nekünk, nem csak terhesen, de a szülés utáni hónapokban is ezekből profitáltok többet. ☺

3. HÁTON FEKVÉS – AMITŐL SZÉDÜLÜNK! 

Sok kismamánál előbb-utóbb, ahogyan nő a baba és a méh súlya, úgy szédülést, hányingert vagy légszomjat okozhat a hosszabb ideig háton fekvésben végzett kismama torna. Ennek oka az úgynevezett VENA CAVA szindróma. A bonyolult név egy nagyon egyszerűen leírható jelenséget takar: a megszokottnál nagyobb súlyú méh hanyattfekvésben el tud szorítani egy nagy eret. Légy szíves ne ijedjetek meg, ez egy teljesen egyszerű dolog, nagyon jól észrevehető tünetekkel: légszomj, szédülés, végtagok zsibbadása, gyengeségérzés, hányinger, hideg verejték – ezek közül egy vagy több. Teljesen egyéni, hogy ki mikor kezdi el érezni, a többség a középidő után, de van, aki már 16 hetesen, és van, aki a terhesség végéig nem tapasztal ilyet. Mi a teendő? Bátran hallgass a tested jelzéseire, és figyeld, mennyi ideig esik jól háton feküdni. Ennek megfelelően oszd be a gyakorlást, és amikor már egyáltalán nem kívánod a háton fekvést, nyugodtan hagyd el teljesen. Itt a programban párnákkal és variációkkal mutatjuk a lehetőségeket. Ha bármikor mégis "kerülget titeket az ájulás", a bal oldalatokra fekve várjátok meg, amíg elmúlik, utána pedig igyatok vizet.

4. UGRIBUGRI

Azt javaslom, hagyjátok ki pocakosan a rázkódással, ugrálással járó sportokat is, mint pl. a trambulinozás, ugribugris edzések. Miért? A fenti, törzsközéppont-gyengítő hatások itt is igazak, és emellett a hirtelen, keményen érkezés (pl. nagy ugrásokból érkezés) gyakran az ízületeknek, a gátnak, de akár a méhet tartó szalagrendszernek sem tesznek jót. A nyugis tempójú futás nem tilos, lehet futni annak, aki már előtte is sokat futott, remekül ismeri a teste jelzéseit, és tudja, hogyan kell lazára venni a tempót. ☺ Minden futót kérek, hogy a saját szintjének megfelelően, és mindenképpen messzemenő tájékozódás után döntse el, fut-e tovább, és meddig. Aki most akarná elkezdeni, az ne kezdje el.

5. EGYENSÚLYOZÁST IGÉNYLŐ IGÉNYBEVÉTEL :)

Általában nem javasoltak terhesen azok a sportok, amelyeknél az egyensúlyozás dominál, és fennáll az egyensúly elvesztésének lehetősége. Ezek: síelés és korcsolyázás, szörfölés és vízisí, hegy- és falmászás, lovaglás, szertorna – és egy örök kedvenc: a biciklizés. Miért? Mert egy esetleges esés, borulás során a has megsérülhet, amit érthető okokból nem szeretnénk. Ráadásul a pocak növekedésével hétről-hétre változik az édesanya súlyközéppontja, így a koordinációs és egyensúlyozó képességei nem éppen a legjobb formájukat futják. Természetesen a szobabicikli bármeddig mehet (nem a legerősebb beállításban azért!) Pontosabban addig a pontig, amíg a nyereg a popsinak kényelmes lehet! ☺

6. A KONTAKT, AZ ÜTKÖZÉS, MEG A LABDA

Babavárás során nem jöhetnek szóba az úgynevezett "kontakt/ütközős sportok" sem. Tehát: judo, karate, kick-box, és a feltételezhető erős ütközéssel járó csapatsportok, mint pl. a kosárlabda, a röplabda, a hoki. Nyilván itt nálunk hokis csajból kevesebb van, de mondjuk a squash biztosan sokaknak hiányozni fog. Miért ne? Azért, mert megintcsak ott vagyunk, ahol az előző kategóriánál: el kell kerüljük azokat a helyzeteket, ahol nagy erővel megütődhet a has.

7. EXTRÉMEK ÉS EXTRÁK

Jöjjön némi extra – kíváncsi lennék, hány Gyerünkanyuka érintett ☺ – de fel illik sorolni, én is megteszem: az extrém mélységet-magasságot is kerüljük el. Tehát nem most megyünk búvárkodni és nem most másszuk meg a Magas Tátrát. A miértet a legegyszerűbben úgy lehet megragadni, hogy ezek a körülmények extrém igénybevételt jelentenek a szervezet számára, amit szintén kerülni illik várandósan, hiszen az már eleve extrém állapot. Nem is beszélve a keszonbetegség lehetőségéről –  de nem is beszélnék itt róla, ha nem haragszotok. ☺

Bár a lista bőségesnek tűnik, rengeteg lehetőség marad a babavárós sportolásra. Például a Gyerünk, anyukám! TRIMESZTER KISMAMA TORNAPROGRAMJA, amit biztonságosan, a terhességi korodnak megfelelően végezhetsz.