Kismama torna okosan
A testmozgást a várandósság ideje alatt sem kell nélkülözni, azonban néhány fontos szabályt be kell közben tartani. Mozogni, sportolni babavárás alatt is lehet, amennyiben a terhesség problémamentes, és az orvos engedélyezi. A kismama torna otthon végezve is lehet biztonságos, ám vannak olyan mozgásformák, gyakorlatok és pozíciók, amelyeket a terhesség során akkor is tanácsos elkerülni, ha a babavárás teljesen zavartalan, az anyuka teljesen egészséges és eleve fitt. Domokos Flóra, a Gyerünk, anyukám! Pilates oktatója segítségével összegyűjtöttük, hogy mire érdemes odafigyelni, amikor egy várandós kismama otthon tornázik, vagy online kismama tornát követ.
Kismama torna - az ellenjavalt tornagyakorlatok
Flóra a mozgástípusokat különböző kategóriákba sorolta, ahol a kategória maga, egyben magyarázat is arra, hogy miért ellenjavalltak ezek az otthoni tornagyakorlatok.
Meleg, melegebb, túl meleg!
Mindenképpen kerüld a túlmelegedést okozó körülményeket. Megfigyelték ugyanis, hogy a tartósan felhevült anyai test nem tesz jót a baba fejlődésének, így a biztonság kedvéért a sportolási tanácsokat adó szakemberek is tartósan felvették ezt a szempontot a listájukra.
Akár otthon tornázol kismamanként, akár teremben, esetleg uszodába mész, figyelj oda a következőkre!
Egyáltalán nem ajánlott:
-
a 'Hot' jógázás (tehát túlfűtött teremben végzett jógaóra),
-
a meleg vízben úszás (32°C feletti),
-
nyári melegben, magas páratartalmú, szellőzetlen helyiségben izzasztó edzés
-
otthoni kismama torna esetén is figyelj, és a szaunázást is érdemes kivenni a rutinodból.
Felülés, plank & friends
Bár a hasizmokat erősítő gyakorlatokat a legtöbb nő fontosnak tartja, babavárás alatt kerülendők a leginkább kedvelt erősítő gyakorlatok:
-
felejtsd el a felüléseket, haspréseket és egyéb szokványos hasizom gyakorlatokat.
-
a plank, a fekvőtámasz és a súlyemelés sem javasolt, ezeket az otthoni torna gyakorlatból hagyd ki.
Hogy miért?
A súlyemelést nem érdemes túlragozni, terhesen nem szabad nehezet emelni. A többivel az a helyzet, hogy ahogy nő a pocak, a törzsközéppont (divatos nevén "core") belső erőviszonyai megváltoznak, és ezek a gyakorlatok ilyenkor inkább a hasfal közepét és a deréktájat terhelik. Ebből pedig rosszabb esetben gerincprobléma és fokozott hasizom-szétnyílás is kialakulhat, amikre a terhesség eleve hajlamosít, ezért inkább a megelőzésükre kell fókuszálni.
Edzettségi szinttől függően az otthoni kismama tornába a plank egy ideig beilleszthető: de fontos, hogy helyes technikával végezd, és amikor az már nem sikerül, hagyd el ezt a gyakorlatot.
A Gyerünk, anyukám! programjaiban sok egyszerűsített, biztonságosan végezhető törzsizomzat-fejlesztő gyakorlat szerepel, és ha ezt az online kismama tornát követed, akkor a babavárás közben is edzheted core izmaidat.
Háton fekve végzett kismama torna szédülést okozhat
Sok kismamánál előbb-utóbb, ahogyan nő a baba és a méh súlya, szédülést, hányingert vagy légszomjat okozhat a hosszabb ideig háton fekvésben végzett kismama torna. Ennek oka az úgynevezett VENA CAVA szindróma.
Ez a név egy nagyon egyszerűen leírható jelenséget takar: a megszokottnál nagyobb súlyú méh hanyatt fekvésben el tud nyomni egy nagy eret. Az otthoni kismama torna gyakorlatok közben, de a hétköznapi helyzetekben is előfordul, hogy hanyatt fekszel.
Ilyenkor nagyon jól észrevehető tünetekkel jelentkezhet a szindróma:
-
légszomj,
-
szédülés,
-
végtagok zsibbadása,
-
gyengeségérzés,
-
hányinger,
-
hideg verejték.
Ezek közül egy vagy akár több is jelentkezhet egyidőben.
Teljesen egyéni, hogy ki mikor kezdi el érezni, a többség a középidő után, de van, aki már 16 hetesen, és megint van, aki a terhesség végéig nem tapasztal ilyet.
Mi a teendő, ha ilyen tüneteket tapasztalsz?
-
bátran hallgass a tested jelzéseire, és figyeld, mennyi ideig esik jól háton feküdni. Ennek megfelelően oszd be a gyakorlást, és amikor már egyáltalán nem kívánod a háton fekvést, nyugodtan hagyd el teljesen,
-
emellett az otthoni torna gyakorlatok esetén is figyelj erre,
-
ha bármikor érzed a tüneteket, akkor feküdj a bal oldaladra és várd meg amíg elmúlik, utána pedig igyál vizet.
Ugri-bugri
Pocakosan a rázkódással, ugrálással járó sportokat is érdemes kerülni, ezért hagyd ki például az otthoni torna gyakorlatokból az ugrálással járó részeket, és a trambulinozást se most kezdd el.
Hogy miért?
A törzsközéppont-gyengítő hatások ebben az esetben is érvényesek, valamint a hirtelen, kemény felületre való érkezés (például nagyobb ugrások esetén) az ízületeknek, a gátnak, és a méhet tartó szalagrendszernek sem tesznek jót.
A kényelmes tempójú futás azonban nem tilos.
-
Aki már a babavárás előtt is futott, ismeri a teste jelzéseit, tud lazán kocogni, és az orvosa is hozzájárul ehhez, az természetesen várandósan is futhat.
-
Mindenki a saját edzettségi szintjének megfelelően döntse el, hogy meddig fut babával a pocakjában, aki viszont most szeretné elkezdeni a futást, azt lebeszélnénk, inkább válassza a kismama tornát.
Egyensúlyozást igénylő gyakorlatok
Általában nem javasoltak terhesen azok a sportok, amelyeknél az egyensúlyozás dominál, és fennáll az egyensúlyvesztés lehetősége.
Ilyen sport pl.:
-
a síelés.
-
korcsolyázás,
-
szörfözés és vízisí,
-
hegy- és falmászás,
-
lovaglás,
-
szertorna,
-
és egy örök kedvenc: a biciklizés.
Hogy miért?
-
Mert egy esetleges esés, borulás során a has megsérülhet, ami érthető okokból elkerülendő.
-
A pocak növekedésével hétről-hétre változik az édesanya testsúly középpontja, így a koordinációs és egyensúlyozó képességei nem a legjobbak.
-
Természetesen szobabiciklizni – nem a legerősebb fokozaton – bármeddig lehet, amíg a kismama kényelmesnek találja a mozgásnak ezt a formáját.
-
A kontakt, az ütközés, meg a labda
Babavárás során nem jöhetnek szóba az úgynevezett "kontakt/ütközéssel járó sportok" sem, tehát:
-
a judo,
-
karate,
-
kick-box,
-
és a sok futást igénylő labdajátékok a squash-tól a kosárlabdáig, a röplabdától a hokiig.
Ezek helyett érdemes inkább nyugisabb, akár otthoni vagy online kismama tornára váltani, hogy a kívánt testmozgás azért megmaradjon.
Extrémek és extrák
Jöjjön némi extra. Sosem lehet tudni, hogy hány anyuka érintett az extrém sportokban. Babavárás alatt az extrém mélységet és magasságot is érdemes kerülni – ne most menj búvárkodni, és ne most mászd meg a Magas-Tátrát sem. Az extrém sportok körülményei extrém igénybevételt jelentenek a szervezet számára, és mivel a várandósság eleve egy szélsőséges állapot, nem javasolt ezt tovább fokozni.
Bár a kismama torna nem okoz akkora adrenalin löketet, mint egy extrém sport, de a baba és az édesanya egészsége érdekében nem érdemes kockáztatni.
Bár a lista hosszú, mégis rengeteg lehetőség van a fentieken kívül is arra, hogy a babavárás alatt is tudjunk sportolni. Ebben segítenek az online kismama torna gyakorlatok. Az otthon végezhető tornagyakorlatok végzésével biztonságosan formában tudjuk magunkat tartani addig, amíg elérkezik a nagy nap.