Vigyázz gerinced egészségére!
Domokos Flóra, a Gyerünk, anyukám! Pilates oktatója elmeséli miként működik csontrendszerünk fő pillére, a gerinc, és hogy miért annyira fontos megőrizni gerincünk egészségét.
A gerinced egyike az evolúció legnagyszerűbb találmányainak, hiszen úgy biztosít a törzs számára szilárd belső vázat, hogy egyúttal sokoldalúan mozgathatóvá is teszi azt. Ismerd meg jobban gerinced működését, hogy jobban tudj rá vigyázni!
A gerincoszlop kifejezés remekül megragadja gerincünk egyik legfontosabb funkcióját: a gerinc a törzs függőleges tartószerkezeteként gondoskodik a testtartásról. Ugyanakkor az egyetlen nagy, merev egység helyett több, kisebb, egymáshoz rugalmasan illeszkedő alkotóelemnek köszönhető a nagy mértékű mozgathatóság, a nagyobb teherbírás, valamint a lengéscsillapítás képessége is.
Csigolyáról csigolyára épül a gerinced
A gerincet szabálytalan alakú csontok, a csigolyák építik fel. A nyaki szakaszon 7, a háton 12, a deréktájon és a keresztcsontban 5-5, a farokcsontban pedig egyéntől függően 3-5 darab csigolyát találunk. Felnőttkorra a medencetájék nagyobb stabilitásának érdekében a keresztcsonti, valamint a farokcsontban található csigolyák összecsontosodnak. A csigolyák nyúlványai az izmok megtapadásának biztosítanak felületet, a háti szakaszon találhatók pedig még a bordákkal is ízesülnek.
Ahogy azt már említettük, a gerinced egyik lényeges feladata a lengéscsillapítás. Ez annak köszönhető, hogy a gerinc különböző szakaszai egymással ellentétes állású íveket formálnak. A nyak kissé előre, a hát kissé hátra, a derék kissé előre, a keresztcsont megint csak kissé hátra görbül. Egészséges gerinc esetén persze valóban csak enyhe görbületről van szó.
Rugalmasságának eredményeként az így kapott alakzat függőleges irányban kissé nyújtható, illetve összenyomható, így biztosítja járás, futás, ugrálás során a rugózást, hogy ténylegesen lengéscsillapítóként tudjon funkcionálni a koponya – ezáltal az agy – épségének megóvása érdekében. Jól kitalált rendszer, ugye? 😊
A gerinced szilárd és rugalmas egyszerre!
Oké, a szilárdsághoz ott vannak a csigolyák, ezek a praktikus kis csontok. De mi adja a gerinced rugalmasságát? A válasz, a csigolyák között elhelyezkedő rugalmas és nagy teherbírású elemek, a porckorongok, amelyekből minden két csigolya között találunk egyet. Ezek biztosítják a gerinc, mint egység számára a hajlékonyságot. Hírnevüket sajnos nem csak előnyös tulajdonságaiknak köszönhetik, hanem sebezhetőségüknek is: túlzott megterhelés, vagy rossz tartás esetén kitüremkedhetnek, kiszakadhatnak, az életkor előrehaladtával pedig ellaposodnak, elmerevednek.
Két, a gerincet összetartó, de sokkal kevésbé nevezetes alkotórészt is nagyon fontos megismerni. Képzeljük el, hogy a csigolyák apró kavicsok, a porckorongok pedig kis gumicukor-korongocskák. Az egyértelmű, hogy ha ezeket egymás után rakosgatva egy „kígyót építünk, az azonnal szétesik amint mozgatni kezdjük. Ezért van szükség a "kavicsokon" kétoldalt kis nyúlványokra, amelyek egymással összekapcsolódhatnak. Ez pedig nem más, mint a csigolyákat összekötő ízületi rendszer. Kisízület néven is emlegetik őket, hiszen valóban nem nagyok, azonban éppúgy begyuladhatnak, túlterhelődhetnek, illetve elveszthetik mozgáskiterjedésüket, mint bármely más ízület. Emiatt nagyon fontos, hogy ezeket az ízületeket is óvjuk!
Az utolsó alkotóelem pedig nem más, mint a gerincet elölről és hátulról is borító erős és strapabíró szalagrendszer. Ezt úgy kell elképzelni, mintha néhány réteg széles ragasztószalaggal körbetekernénk hosszanti irányban a gumicukros kavicskígyónkat. Szétesik? Nem! Mozog minden irányban? Reméljük! 😊
Az egészséges gerinc
Az egészséges gerinc kulcsa a mozgathatóságában rejlik! Biztosan mindenki hallotta már, hogy a valódi korunkat a gerincünk állapotával lehet jellemezni. Egy minden irányban megfelelő mértékben, fájdalommentesen mozogni képes gerincoszlop esetén, több alapvető tényezőt kell figyelembe venni. Fontos, hogy kellően rugalmasak legyenek a gerincben a porckorongok, ne legyenek beszűkülve a kisízületek, ne tapadjanak le a hozzá kapcsolódó izmok, vagy kötőszövetes alkotóelemek, és megőrizzék normál alakjukat és csontszerkezetüket a csigolyák.
Innen pedig a következő lépés a teljes test feltérképezése. Amikor a gerinc egészséges, abból következik, hogy nincs kirívó tartáshiba, melynek köszönhetően a törzs izomzata alapvetően jó állapotban van. Ennél fogva a végtagok csatlakozási pontjai optimális lehetőséget kapnak a megfelelő működésre.
Amit ugyan nem látunk, mégis ide tartozik, és nagyon fontos egy egészséges szervezet szempontjából, hogy megfelelő testtartás esetén általánosan elmondható, hogy jobb a légzésfunkció, illetve jobb a belső szervek vérellátottsága, a sejtek tápanyag-forgalma is.
Mindezek alapján könnyen átlátható, hogy miért is olyan fontos az egészséges gerinc!
Ha nem fáj a hátad, de szeretnéd tudni, hogyan előzheted meg, illetve ha fáj a hátad és kíváncsi vagy milyen mozgások, praktikák segíthetnek az enyhítésében, elmulasztásában, kövesd az oldalunkat, mert hamarosan jön Domokos Flóra cikke a témában!